Źródła do badania Zagłady Żydów 2900-JSLM-KON23-ŁKRZ
Zagłada Żydów na ziemiach polskich należy do tematyki często poruszanej przez współczesną polską historiografię. Holokaust i związane z nim zagadnienia budzą zainteresowanie nie tylko wąskiego grona specjalistów, ale także są przedmiotem sporów politycznych oraz dyskusji publicystycznych. Wywołują także silne emocje wśród szerszej opinii publicznej. Wciąż żywe w Polsce zainteresowanie Zagładą skutkuje rosnącą liczbą badań poruszających tę tematykę, ale także licznymi publikacjami i wypowiedziami, które można krytycznie oceniać z punktu widzenia warsztatu historycznego. Kurs ma na celu zapoznanie studentów z podstawowymi rodzajami źródeł wykorzystywanych do badania Zagłady. Poprzez swoją warsztatową formę, zajęcia dają możliwość doskonalenia umiejętności pomocnych w samodzielnym prowadzeniu badań oraz odbiorze zarówno prac badawczych innych historyków, jak i publicystyki poruszającej tematykę Zagłady.
Kurs prowadzony w ramach Claims Conference University Partnership Program in Holocaust Studies.
Rodzaj przedmiotu
uzupełniające
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W trakcie zajęć studenci poznają różne rodzaje źródeł pisanych i niepisanych wykorzystywanych do badania Zagłady. Po zakończeniu zajęć, uczestnicy potrafią właściwie zidentyfikować oraz samodzielnie analizować źródła. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie zajęć mogą być wykorzystywane w czasie prowadzenia własnych badań, ale także do świadomej, krytycznej lektury publikacji naukowych i publicystycznych poświęconych Zagładzie.
Kryteria oceniania
obecność, przygotowanie do zajęć (czytanie tekstów), aktywność – udział w dyskusjach, praca indywidualna (reaction papers, główni dyskutanci)
Literatura
Zakres tematyczny poszczególnych zajęć oraz lista lektur zostanie podana na początku semestru.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
Chęć uczestniczenia w zajęciach oraz przyswajania wiedzy, systematyczna lektura materiałów |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: