Wstęp do pisania prac uniwersyteckich 2900-HJS-L-WPPU
Celem zajęć jest zapoznanie studenta ze specyfiką komunikacji naukowej, w tym w szczególności gatunkami naukowych prac historycznych, a także różnicami między dyskursem naukowym a językiem popularyzacji wiedzy historycznej. Służą one także kształtowaniu i rozwijaniu praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania różnego typu wypowiedzi naukowych i popularnonaukowych, ustnych i pisemnych, opatrzonych odpowiednim aparatem krytycznym, a także korekty i autokorekty tekstów, jak również przekazaniu zasad ochrony i dozwolonego wykorzystywania cudzego dorobku intelektualnego w przygotowywaniu własnych wypowiedzi. Kształtują wrażliwość językową oraz znajomość terminologii specjalistycznej.
Przedmiot kierunkowy, studia stacjonarne, I rok.
4 ECTS (bilans pracy studenta: 30 godz. kontaktowych, 45 godz. przygotowanie do zajęć, 45 godz. przygotowanie eseju i konsultacje).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu zajęć student zna cechy i specyfikę różnych form komunikacji naukowej i potrafi je dobrać odpowiednio do celu, adresata i treści komunikatu, który chce przekazać; potrafi rozpoznać różne typy narracji historycznej i krytycznie je ocenić pod względem formalnym i językowym, zna specjalistyczną terminologią nauk historycznych i umie dobierać ją w sposób odpowiedni do charakteru wypowiedzi, umie konstruować różnego typu krótkie formy wypowiedzi naukowych i popularnonaukowych ustnych i pisemnych i prezentować je, także przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi komunikacji, a także oceniać wypowiedzi innych, z poszanowaniem zasad obowiązujących w dyskusji naukowej, rozumie i stosuje we własnej pracy zasady ochrony własności intelektualnej i dozwolonego użytku; wie, w jaki sposób można wykorzystywać umiejętności w zakresie komunikacji naukowej w różnych sytuacjach zawodowych i aktywności społecznej.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła aktywności, esej.
Literatura
Zob. sylabusy do poszczególnych grup zajęciowych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: