Ćwiczenia terenowe wykopaliskowe 150 godzin - magister 2800-WYK-MGR-150H-3
Ćwiczenia terenowe w formie wykopalisk mają na celu pogłębienie i utrwalenie umiejętności prowadzenia tego typu badań. Student w ich trakcie doskonali swoje umiejętności z zakresu stosowania odpowiednich technik i metod eksploracji i dokumentacji w terenie, uczy się podejmowania decyzji odnośnie doboru metod w trakcie badań. Realizuje konkretne zadania badawcze w formie prowadzenia eksploracji i dokumentacji obiektów i zabytków archeologicznych i/lub, pod kontrolą wykwalifikowanego archeologa terenowego, uczy się prowadzenia badań kierując wyznaczonym odcinkiem lub wyznaczonymi zadaniami na wykopie. Doskonali umiejętności w zakresie dokumentacji archeologicznej, celowości i technik pobierania próbek w celu przeprowadzenia analiz laboratoryjnych, a także podstaw konserwacji zabytków archeologicznych. Uczy się również zarządzania i organizacji pracy na wykopie oraz podczas prac dokumentacyjnych. Zajęcia realizowane są w terenie.
Specyfika badań wykopaliskowych i różnorodność stanowisk przekłada się na zróżnicowanie problematyki zajęć i proporcje treści programowych. Ćwiczenia powiązane są zwykle z prowadzonymi pracami badawczymi realizowanymi przez pracowników WA UW, najczęściej wymagany wymiar godzinowy realizowany jest w ciągu czterech tygodni w sezonie letnim (czerwiec – wrzesień).
Letnie ćwiczenia wykopaliskowe są ważnym elementem programu studiów archeologicznych. Ćwiczenia wykopaliskowe kończą się zaliczeniem na ocenę. Wymagany wymiar dla każdego studenta, niezależnie od specjalności to 150 godz. ćwiczeń wykopaliskowych realizowanych obowiązkowo na studiach magisterskich. W semestrze letnim, po ogłoszeniu listy realizowanych w danym roku akademickim ćwiczeń wykopaliskowych, studenci powinni zapoznać się ze szczegółowymi informacjami przekazanymi przez prowadzących badania i pobrać specjalną kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń winni uzyskać zaliczenie na stopień od opiekuna ćwiczeń wykopaliskowych. Ocena wpisywana jest na kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wypełnione karty ćwiczeń wykopaliskowych należy składać w sekretariacie WA UW.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się Efekty uczenia:
K_W05; K_W06; K_W09; K_W20
K_U03; K_U06; K_U07; K_U14; K_U15; K_U16; K_U17: K_U19;
K_K01; K_K03; K_K05; K_K07; K_K08; K_K14; K_K15
Student studiów magisterskich podczas ćwiczeń wykopaliskowych powtarza i utrwala wiedzę dotyczącą prac naukowo-technicznych w trakcie terenowych badań wykopaliskowych. W szczególności stosuje uporządkowaną, pogłębioną wiedzę z zakresu metod oraz technik dokumentacji źródeł archeologicznych w oparciu o szczegółową, specjalistyczną znajomość wybranych okresów historycznych, obejmującą terminologię, teorie i metodologię z zakresu archeologii. Zna zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące podczas prac wykopaliskowych.
Student studiów magisterskich podczas ćwiczeń wykopaliskowych potrafi kreatywnie wykorzystywać istniejące metody i techniki, przystosowując je do potrzeb wynikających ze specyfiki badań. Umie kierować pracami zespołu, zaplanować i organizować pracę w zakresie archeologicznych badań wykopaliskowych, samodzielnie podejmując i inicjując zadania badawcze. Potrafi pracować w zespole oraz współdziałać ze specjalistami w ramach zespołów interdyscyplinarnych. Potrafi prawidłowo określać priorytety służące realizacji własnego lub zleconego zadania badawczego. Potrafi samodzielnie analizować i interpretować różne rodzaje artefaktów i ekofaktów w celu wykrywania złożonych zależności między nimi a dawnymi procesami kulturowymi, w celu określenia ich znaczenia i oddziaływania w procesie społeczno-kulturowym. Stosuje w praktyce zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach prac wykopaliskowych i dbać o ich przestrzeganie w pracach zespołowych.
Student studiów magisterskich po zakończeniu ćwiczeń wykopaliskowych jest gotów do wykorzystania posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności oraz jest świadomy konieczności konfrontowania ich z opiniami ekspertów. Jest przygotowany do oceny znaczenia i wartości rozmaitych rodzajów znalezisk archeologicznych i ich roli w odtwarzaniu przeszłości człowieka. Jest przygotowany do krzewienia wiedzy na temat odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i inicjowania współpracy ze społeczeństwem w zakresie prowadzonych prac archeologicznych. Student jest gotów do wykorzystania posiadanej przez siebie wiedzy na temat kompleksowej natury kultury i ma świadomość potrzeby analizy rozmaitych kategorii źródeł dla odtworzenia przeszłości człowieka. Student jest gotowy do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, w tym do rozwijania dorobku archeologii i podtrzymywania etosu zawodu archeologa. Student jest przygotowany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: