Laboratorium i warsztat opisu zabytku-kamień, ceramika, kość 2800-DOLAB-KI
Na zajęciach będą omawiane następujące zagadnienia:
1. Inwentarze - szczegółowe i zbiorcze.
2. Klasyfikacje - założenia formalne, rodzaje i układy klasyfikacji, kryteria doboru cech, relacje formalne między uwzględnianymi cechami, równorzędność (niezależność) a podrzędność/nadrzędność cech w klasyfikacji.
3. Klasyfikacja a typologia, rodzaj wytworu a jego styl (typ), rodzaj wytworu a jego rzeczywista i domniemana funkcja, pułapki funkcjonalnego klasyfikowania zabytków.
4. Tabelaryczny opis zabytku - dane formalne (lokalizacji) i opisowe (charakteryzujące wytwór), kryteria doboru cech, cechy mierzalne i niemierzalne, cechy podstawowe a drugo- i trzeciorzędne (szczegółowe), stosowanie odpowiedniego nazewnictwa w opisie, używanie skrótów i ideogramów.
5. Podział zabytków na podstawowe grupy/klasy surowcowe - mineralne, organiczne i przetwarzane (uzyskiwane) termicznie.
6. Wyróżnianie podstawowych kategorii i rodzajów wytworów w ramach czterech grup surowcowych:
a) Kamienia
b) Krzemienia
c) Ceramiki
d) Kości.
7. Każda z tych grup zabytków omawiana będzie pod względem:
a) właściwości i odmian surowca,
b) technologicznym, tj. sposobów obróbki surowca i produkcji wytworów,
c) morfologicznym, tj. kształtu wytworu stanowiącym o przyporządkowaniu go do danego rodzaju mającego odpowiadającą mu właściwą nazwę rzeczownikową,
d) stylistycznym tj. charakterystycznym dla danego okresu i kultury (cechy przymiotnikowe).
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Tryb prowadzenia
mieszany: w sali i zdalnie
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Znajomość podstawowych zasad opisu i klasyfikacji wytworów pradziejowych.
- Zrozumienie odrębności różnych aspektów opisu wytworów – surowcowego, technologicznego, morfologicznego, stylistycznego i funkcjonalnego.
- Poznanie metod skrótowego opisu i wstępnej klasyfikacji wytworów pradziejowych wykonanych z podstawowych surowców: kamienia, krzemienia, ceramiki i kości.
- Poznanie podstawowej terminologii archeologicznej dotyczącej rodzajów i głównych cech wytworów z ww. surowców.
- Poznanie właściwości technologicznych i odmian surowca czterech podstawowych kategorii surowcowych wytworów pradziejowych, tj. z kamienia, krzemienia, ceramiki i kości.
- Zrozumienie złożoności procesów prowadzących od pozyskania surowca i etapów jego obróbki do uzyskania gotowego wytworu, poprzez etap jego użytkowania, uszczerbków i napraw, po ostateczne porzucenie i destrukcję postdepozycyjną i wreszcie wydobycie i konserwację.
Kryteria oceniania
Czynny udział w zajęciach, wykonanie ćwiczeń z opisu i klasyfikacji wybranych wytworów, końcowy test z całości poruszanej problematyki. Zaliczenie na ocenę.
Literatura
Literatura podawana będzie sukcesywnie na zajęciach odpowiednio do aktualnie przerabianego działu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: