Metody dokumentacji fotograficznej 2800-DO-MET
Zajęcia służą omówieniu wybranych problemów merytorycznych w ramach następujących treści programowych: Przygotowanie stanowisk archeologicznych do dokumentacji fotograficznej; Wykonywanie zdjęć w terenie podczas badań archeologicznych; Wykonywanie zdjęć
zabytków ruchomych i nieruchomych w terenie; Wykonywanie zdjęć zabytków archeologicznych w studio; Przygotowanie studia fotograficznego; Obsługa aparatów fotograficznych; Obsługa akcesoriów oświetleniowych i poprawne oświetlanie zabytków; Obsługa akcesoriów fotograficznych; Obsługa oprogramowania do obróbki graficznej zdjęć;
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali i w terenie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu opisu, analizy i interpretacji źródeł archeologicznych (K_W03). Dodatkowo jego wiedza zostaje uporządkowana i uzyskuje ogólne informacje o metodach i technikach dokumentacji źródeł archeologicznych (K_W10). Dzięki bezpośredniemu dostępowi do zabytków archeologicznych nabywa ogólną wiedzę na temat właściwości surowców oraz sposobów ich wykorzystania przez dawne społeczności (K_W15).
Po odbyciu zajęć student samodzielnie interpretuje źródła archeologiczne i dobiera metody analityczne, a także potrafi zaprezentować uzyskane wyniki pracy(K_U03). Rozpoznaje także różne rodzaje wytworów kultury materialnej łącznie z kontekstem oraz właściwie je dokumentuje i przeprowadza ich krytyczną analizę i interpretację (K_U10). Potrafi też zastosować odpowiednie metody i techniki archeologiczne ( K_U14). Dodatkowo opanowuje pracę w zespole i komunikację z użyciem specjalistycznych terminologii z zakresu archeologii (K_U19).
Zajęcia pozwalają ponadto docenić niepowtarzalne wartości źródeł archeologicznych i ich roli w odtwarzaniu przeszłości człowieka (K_K03) oraz uznać własną odpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa kulturowego (K_K07). Student nauczony zostaje również dbania o dorobek i tradycje zawodu archeologa (K_K14).
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie wykonania zdjęć zabytków archeologicznych i postępów w umiejętnościach fotografowania. Obecność obowiązkowa.
Literatura
Photography for Archaeologists. Lisa Jayne Fisher, 2009. BAJR Practical Guide 25, 26.
Digital Photography in Archaeology A Basic Guide, David Connolly, 2006. BAJR Practical Guide
Series 12.
Basic photography. Michael Langford, 7th edition 2000. Focal Press, Oxford.
Photography in archaeology and conservation. Peter G. Dorrell, 1994. Cambridge University Press,
Cambridge. https://epdf.pub/photography-in-archaeology-and-conservation.html
Camera techniques in archaeology. V.M.Conlon, 1973. John Baker, London
Archaeological Photography Bogacki M. 2019 https://drive.google.com/file/d/1YuwiNqxKtbzPiQ5687vLpMjUwz7nQ-RI/view?usp=sharing
Photography for archaeologists. M.B. Cookson, 1954. Max Parrish and Co., London.
https://www.gimp.org/downloads/
https://rawtherapee.com/downloads/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: