Kultura grecka na rubieżach świata antycznego 2800-DKRUBSW
Zajęcia te skupią się na dyskusji o aktualnych problemach i pytaniach badawczych związanych z badaniami kolonii greckich w basenie Morza Czarnego. Szczególna uwaga skierowana zostanie na zmiany oraz dostosowanie się osadników na nowym terytorium. W trakcie zajęć student zyska wiedzę o tym jakie wyzwania stawia to przed badaczami zarówno w trakcie prac terenowych jak i w trakcie opracowania materiału. Na każdych zajęciach podejmować będziemy inną kwestie związaną z osadnictwem antycznym nad Morzem Czarnym. W trakcie zajęć studenci będą mieli okazję zapoznać się z metodami oraz możliwościami jakie daje archeologia w kwestii odpowiedzi na złożone pytania badawcze oraz ograniczenia jakie napotykają badacze. Na zajęciach tych studenci będą mieli także okazję wykorzystać praktycznie umiejętności pracy z materiałem archeologicznym do wyciągania wniosków o życiu w przeszłości.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student
• Potrafi analizować i wykorzystywać teksty źródłowe przydatne w badaniach nad zagadnieniami dotyczącymi greckiej kolonizacji wybrzeży Morza Czarnego (K_U11)
• Rozpoznawać, wykorzystywać i klasyfikować w podstawowym stopniu źródła archeologiczne związane z kulturą materialną mieszkańców kolonii greckich na wybrzeżach Morza Czarnego (K_W10)
• Potrafi wykrywać proste zależności między artefaktami a dawnymi procesami kulturowymi i społecznymi (K_U13)
• Nabędzie podstawową wiedzę o świecie kultury antycznej na wybrzeżach Morza Czarnego oraz zapozna się z różnorodnymi kategoriami źródeł archeologicznych (K_W04)
Kryteria oceniania
Obecność studenta na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczalne są 2 nieusprawiedliwione nieobecności. Zaliczenie przedmiotu polegać będzie na czynnym merytorycznym udziale w zajęciach oraz w zaliczenia pisemnego testu.
Literatura
Gabrielsen V., Lund J., The black sea in antiquity. Regional and interregional economic exchanges, 2007.
Grammenos D.V., Petrepoulos E.K. [ed.], Ancient Greek colonies in the Black Sea, vol. 1-2, Thessaloniki, 2003.
Petrepoulos E.K. [ed.], Hellenic Colonization in Euxeinos Pontos: penetration, early establishment, and the problem of the problem of the ‘emporion’ revisited’, Oxford, 2005.
Scholl T., Miasta Bosporańskie od wieku VI po połowę I wieku p.n.e., Warszawa, 2014.
Tsetskhladze G.R. [ed.], The Greek Colonisation of the Black Sea Area: Historical Interpretation of Archaeology, 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: