Zagadnienia prawne w bibliotece 2700-ZPB-BSP
Zajęcia są poświęcone podstawowym regulacjom prawnym w Polsce, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie bibliotek. Podstawowym omawianym dokumentem jest Ustawa o bibliotekach oraz wynikające z niej rozporządzenia. Podczas zajęć analizowana jest istota działalności bibliotek wynikająca z ustawy, konsekwencje konkretnych zapisów oraz ich praktyczne zastosowanie w pracy bibliotek. Analizowana jest także prawna sytuacja bibliotek cyfrowych oraz ograniczeń w ich działalności wynikających z zapisów Ustawy o bibliotekach i Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zagadnienia prawa autorskiego są rozpatrywane z perspektywy praktycznego ich zastosowania, różnic pomiędzy dozwolonym użytkiem osobistym a dozwolonym użytkiem publicznym, oraz zakresem roszczeń, jakie posiadacze praw autorskich osobistych i/lub majątkowych mogą zgłaszać wobec placówek kultury.
Zajęcia poruszają także kwestię opłat bibliotecznych, podstawy prawnej do ich naliczania, ograniczeń w ich wysokości oraz regulacji Kodeksu Cywilnego mogących pomóc bibliotekom w egzekwowaniu roszczeń.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: wiedza na temat prawodawstwa w bibliotece
Umiejętności: analiza treści aktów prawnych
Kompetencje Społeczne:
- rozumienie konieczności uczenia się przez całe życie
- określanie priorytetów w realizacji zadań
Kryteria oceniania
KONTROLA OBECNOŚCI
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Czyrek J., Górna B. (red.), Biblioteki cyfrowe: organizacja – prawo – funkcjonowanie, Wrocław, 2012
Howorka B., Bibliotekarz i prawo: podstawowe informacje o prawie dla pracowników bibliotek, Warszawa, 2010.
Howorka B., Prawo autorskie w pracy bibliotekarza, Warszawa, 2012
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: