Segmentacja polskiego rynku książki 2700-SEG-PSPWK
W kolejnych częściach zajęć omawiane są tendencje występujące w dziedzinie m.in. wydawnictw szkolnych, książki akademickiej i fachowej, literatury pięknej i literatury faktu, poradników, książki katolickiej, książki dla dzieci oraz publikacji na nowych nośnikach – książek elektronicznych i książek audio. Ukazuje się działania liderów poszczególnych segmentów, tendencje występujące w tych sektorach, kształtujące się mody, koniunkturę. Ważne są też nawiązania do polityki władz państwowych (istotnej szczególnie np. w kwestii książki edukacyjnej), dawnych i nowych modeli biznesu, tendencji globalnych i zarysowującej się niekiedy wyraźnie specyfiki polskiej. Zasadnicze aspekty narracji dotyczą sytuacji współczesnej, ale nie brak też nawiązań do bliższej i dalszej przeszłości, mających za zadanie uchwycenie genezy różnych aspektów stale zachodzącej transformacji.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Rozpoznanie reguł rządzących funkcjonowaniem poszczególnych segmentów rynku książki oraz zdobycie podstawowej wiedzy o pewnych trwałych tendencjach oraz przejściowych wahaniach koniunktury. Zajęcia umożliwiają też poznanie specjalistycznej terminologii istotnej dla opisu i zrozumienia pewnych spraw ważnych dla poszczególnych nisz, jak i całego rynku. Zdobyta wiedza powinna ułatwiać nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz ocenę w dziedzinie popytu i podaży, a także kształtowanie umiejętności przewidywania oraz zachowania niezbędnego dystansu wobec biznesowych newsów wydawniczo-księgarskich.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności; wiedza i umiejętności zdobyte na zajęciach przydatne podczas przygotowań do ogólnego egzaminu końcowego i egzekwowane podczas tego egzaminu.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Ł. Gołębiewski, P. Waszczyk, Rynek książki w Polsce. Wydawnictwa oraz tychże autorów : Rynek książki w Polsce. Dystrybucja, Warszawa… – kolejne roczniki za ostatnie lata;
prasa branżowa („Biblioteka Analiz”, „Magazyn Literacki Książki”, „Wydawca”, „Notes Wydawniczy”, rynek-ksiazki.pl. wirtualny wydawca.pl i in.).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: