- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Polscy publicyści XX wieku 2700-POPU-OG
Kurs odbywa się na platformie come.uw.edu.pl. Wykład trwa jeden semestr i kończy się egzaminem, polegającym na napisaniu eseju na temat twórczości wybranego publicysty. Warto zaznaczyć, iż esej to jedna z najtrudniejszych form literackich, wymaga bowiem od studentów znacznej wiedzy na temat nie tylko publicysty, ale i epoki, w której tworzył (znajomości kontekstu historycznego), znajomości twórczości publicystycznej wybranej osoby, umiejętności czytania ze zrozumieniem i nienagannego posługiwania się językiem polskim.
Wykłady zostały podzielone chronologicznie, począwszy od okresu przedwojennego. Ze względu na znaczną liczbę wybitnych publicystów, musiałam dokonać subiektywnego wyboru, aby przedstawić Wam ostatecznie tylko wybranych. Mój wybór ma więc charakter subiektywny, ale starałam się tak dobrać publicystów, aby zachować zasady pluralizmu politycznego (od liberalnych "Wiadomości Literackich" po endeckie "Prosto z Mostu").
Na każdy wykład składają się linki do artykułów, zeskanowane fragmenty publikacji, materiały w formie pdf, audycje radiowe (z udziałem publicystów lub na ich temat), filmy dokumentalne, biogramy twórców, wiadomości własne oraz zadania do wykonania.
Uczestnictwo w wykładzie internetowym wiąże się z obowiązkiem samodzielnej pracy w domu, więc w miarę możliwości studenci powinni na bieżąco śledzić kolejne tematy.
Rodzaj przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład trwa jeden semestr i kończy się egzaminem, polegającym na napisaniu eseju na temat twórczości wybranego publicysty (wytyczne zawsze podaję pod koniec semestru).
Pisząc pracę student powinien uwzględnić w pracy takie aspekty jak swoistość stylu, cechy publicystyki, oryginalność języka oraz formułowanych poglądów, aktualność publicystyki (czy formułowane niegdyś poglądy są nadal aktualne?).
W eseju należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego publicysta/pisarz polityczny zajmował się taką a nie inna tematyką, o czym pisał i dlaczego, co ukształtowało jego styl, jaki miał stosunek do ówczesnej rzeczywistości, jakie były jego poglądy polityczne, jak postrzegał różne ważkie wówczas kwestie?
Literatura
Lista lektur przyporządkowana do każdego publicysty będzie umieszczana pod każdym wykładem, oznaczonym nazwiskiem omawianej osoby.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: