Problemy księgarstwa polskiego 2700-PKP-PSPWK
Analiza sytuacji w sektorze wydawniczo-księgarskim na tle ogólnych tendencji występujących na rynku książki. Uwaga koncentruje się wokół stałych i zmiennych tendencji rynkowych, tła międzynarodowego oraz kontekstów społeczno-politycznych, cywilizacyjnych i technologicznych. Refleksja historyczna służy ukazaniu przyczyn współczesnej sytuacji oraz ułatwia prognozowanie na przyszłość (podkreśla się przy tym uwzględnienie mniej lub bardziej szerokiego marginesu błędu). W tym kontekście ważne jest ukazanie działalności najważniejszych podmiotów gospodarczych i roli organizacji branżowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętność oceny doświadczeń wynikającej z przeszłości i skonfrontowania ich z tendencjami doraźnymi i uniwersalnymi. Umiejętność nawiązania kontaktu z najważniejszymi podmiotami branżowymi i samorządem gospodarczym.
Określenie priorytetów w realizacji zadań firm i pracowników, otwartość na przemiany gospodarcze, społeczne i technologiczne.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności, wiedza i umiejętności zdobyte na zajęciach przydatne podczas przygotowań do ogólnego egzaminu końcowego i egzekwowane podczas tego egzaminu.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Ł. Gołębiewski, P. Waszczyk, Rynek książki w Polsce. Dystrybucja, Warszawa … - kolejne edycje z kilku ostatnich lat;
B. Klukowski, Księgarstwo i zawód księgarza w Polsce, Warszawa 2008;
B. Klukowski, M. Tobera, W tym niezwykłym czasie. Początki transformacji polskiego rynku książki (1989-1995), Warszawa 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: