Problemy hurtu 2700-PH-PSPWK
Wyjaśnia się pojęcie dystrybucji, charakteryzuje różne jej modele. Zajęcia prezentują działalność firm prowadzących handel hurtowy oraz inne aspekty dystrybucji książek. Omawiana jest ewolucja tego sektora – od dawnych kryzysów i wstrząsów, groźnych w przeszłości dla całej branży wydawniczo-księgarskiej, poprzez stadia sanacji, aż do obecnej stabilizacji i wyraźnej supremacji kilku silnych podmiotów. Przedstawia się różne modele rozwiązań dystrybucyjnych, z uwzględnieniem możliwości wynikających z zachodzących przemian technologicznych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Podstawowe wiadomości na temat funkcjonowanie hurtu księgarskiego oraz jego relacji z wydawnictwami i księgarstwem, znajomość zasad rządzących popytem na rynku książki.
Umiejętności
Gromadzenie i opracowywanie różnego typu informacji potrzebnych do efektywnego funkcjonowania instytucji rynku książki, umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy w tym zakresie, umiejętność funkcjonowania w infrastrukturze rynku książki.
Kompetencje społeczne
Określenie priorytetu w realizacji zadań, identyfikacja i rozstrzyganie dylematów związanych z praca na rynku książki, świadomość odpowiedzialności za posiadane i udostępniane informacje, otwartość na przemiany w dziedzinie technologii wydawniczych oraz informacji o książce.
Kryteria oceniania
Student otrzyma aktualistyczną ocenę końcową na podstawie pracy pisemnej lub projektu obejmującego wiedzę zdobytą przez niego w trakcie zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Stała lektura czasopism branżowych: „Biblioteka Analiz”,„Notes Wydawniczy” i „Wydawca”
Gołębiewski Ł., Waszczyk P., Rynek książki w Polsce 2015. Cz.: Dystrybucja. Warszawa 2015.
Jak osiągnąć sukces w księgarstwie / [przeł.z ang. Grzegorz Łuczkiewicz] .-Kraków : BMR , 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: