Poligrafia i edytorstwo 2700-PE-PSPWK
Zajęcia zapoznają słuchaczy z podstawowymi problemami użytkowej sztuki książki. Ukazane są najważniejsze kwestie typograficzne. Podkreśla się znaczenie odpowiedniego potraktowania zagadnień związanych z estetyką i stosownego doboru środków technicznych do charakteru merytorycznego utworu. Słuchacze poznają podstawy projektowania i zasady tworzenia estetycznych i funkcjonalnych publikacji oraz edytorskiego wyposażenia książki (kompozycja wydawnicza), a także terminologii specjalistycznej z zakresu edytorstwa, typografii, poligrafii, introligatorstwa, mające pomóc w zrozumieniu procesów współczesnego rynku książki papierowej oraz cyfrowej . Podkreśla się znaczenie wymogów zapewnienia wszechstronnej komunikacji.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Podstawowa wiedza na temat wymogów poligraficznych i edytorskich wobec produktu książkowego, znajomość specjalistycznej terminologii w tym zakresie
Umiejętności
Kompetencje w zakresie posługiwania się podstawowymi pojęciami z zakresu poligrafii i edytorstwa, umiejętność funkcjonowania w sferze relacji wydawca – poligraf.
Kompetencje społeczne
Ustalanie priorytetów; godzenie zasad nowoczesnego profesjonalizmu z tradycyjnymi wymogami kultury książki.
Kryteria oceniania
Metody oparte na słowie: wykład, opowiadanie, opis, dyskusja, praca z tekstem.
Student podlega ocenie dyspozycyjnej, która wyrażać będzie jego przygotowanie do zajęć i gotowość krytycznej analizy omawianych problemów.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Ambrose G., Harris P., Layout- zasady, kompozycja, zastosowanie. Warszawa 2008;
Ambrose G., Harris P., Typografia. Warszawa 2008.;
Bringhurst R., Elementarz stylu w typografii. Kraków 2008;
Chwałowski R., Typografia typowej książki, Gliwice 2002;
Lektura czasopisma "Wydawca"
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: