Biblioteki w systemie nauki 2700-P2BSN-PSB
W porównaniu z liczbą bibliotek publicznych i szkolnych, biblioteki o statusie naukowym są w zdecydowanej mniejszości. Jednak to wśród nich są biblioteki największe, o największych i najcenniejszych zbiorach, mające największy udział we wspieraniu postępu naukowego i w rozwoju praktyki bibliotekarskiej. Celem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z problematyką funkcjonowania bibliotek naukowych, tak aby rozumieli sens prac powierzanych pracownikom takich bibliotek i byli przygotowani do wykonywania ich w sposób racjonalny i efektywny. Omawiane są przepisy regulujące funkcjonowanie bibliotek naukowych w Polsce. W oparciu o zapisy ustawy o bibliotekach przedstawiona jest sytuacja w poszczególnych kategoriach bibliotek naukowych. Omawiana jest też kwestia skutecznego zarządzania bibliotekami naukowymi i ocena ich efektywności.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu:
WIEDZA:
Słuchacz posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie bibliologii i informatologii. Potrafi podać kryteria stosowane w wyróżnianiu i ocenie bibliotek naukowych.
UMIEJĘTNOŚCI:
Słuchacz potrafi dotrzeć do aktów prawnych odnoszących się do bibliotek naukowych i wykorzystać zapisy w nich zawarte dla podniesienia jakości pracy i aplikowania o dodatkowe środki finansowe.
INNE KOMPETENCJE:
Prawidłowo identyfikuje potrzeby użytkowników i rozstrzyga dylematy związane z pracą w bibliotece naukowej.
Kryteria oceniania
Sprawdzanie obecności
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
- Funkcje naukowo-badawcze i dydaktyczne biblioteki akademickiej. Materiały konferencji naukowej. Kielce, 19-21 września 1996. Pod red. H. Suchojada. Kielce 1996.
- D. Konieczna: Kadra polskich bibliotek uczelnianych w perspektywie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. [w:] Stan i potrzeby polskich bibliotek uczelnianych. Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej Poznań 13-15.11.2002. Poznań 2002, s. 65-86.
- A. Mężyński: Biblioteki naukowe w Polsce w poszukiwaniu tożsamości. „Przegląd Biblioteczny” 2005, z. 3, s. 277-296.
- D. Pietruch-Reizes: Podstawy prawne funkcjonowania bibliotek i działalności informacyjnej. [w:] Bibliotekarstwo. Pod red. A. Tokarskiej. Warszawa 2013, s. 33-65.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: