Funkcje archiwalne i biblioteczne w instytucjach dziedzictwa kulturowego 2700-P1FAIB-SPNMIDK
Omówione zostaną następujące zagadnienia:
- Zadania i funkcje bibliotek (Biblioteka Narodowa, biblioteki naukowe, biblioteki publiczne, biblioteki szkole i pedagogiczne, inne biblioteki specjalne – fachowe i zakładowe).
- Zadania i funkcje archiwów.
- Narodowy zasób biblioteczny.
- Narodowy zasób archiwalny.
- Biblioteki cyfrowe i digitalizacja zbiorów bibliotecznych.
- Narodowe Archiwum Cyfrowe.
- Biblioteka w systemie kultury.
- Archiwa w systemie kultury.
- Formy i metody wykorzystywane w pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na akcje krajowe i międzynarodowe oraz realizowane projekty.
Lista zagadnień może być uzupełniania lub rozszerzana zgodnie z potrzebami słuchaczy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
Wiedza
- Zna i rozumie różne sposoby ujmowania kultury jako zakresu przedmiotowego nauk o instytucjach dziedzictwa kulturowego.
- Ma wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i nowych osiągnięciach w zakresie funkcjonowania instytucji dziedzictwa kulturowego.
Umiejętności
- Posiada umiejętności prezentowania wyników badań, formułowania wniosków przygotowania ustnych wystąpień dotyczących szczegółowych zagadnień z zakresu funkcjonowania instytucji sektora GLAM.
- Potrafi planować i koordynować działania związane z organizacją wydarzeń kulturalnych, realizacją projektów zespołowych, potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role.
- Rozumie potrzebę ciągłego rozwoju i dokształcania zawodowego.
Inne kompetencje
- Potrafi określić priorytety służące do realizacji określonego przez siebie lub innych zadania, celów działalności instytucji dziedzictwa kulturowego i ich misji.
- Ma poczucie odpowiedzialności za ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z dostępnych możliwości.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła w oparciu o przygotowanie merytoryczne do zajęć i aktywność w czasie zajęć. Egzamin końcowy pisemny lub ustny.
Warunkiem zaliczenia zajęć jest uzyskanie wystarczającej liczby obecności i aktywność oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego.
Nie ma możliwości poprawiania pozytywnych ocen.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Instytucje kultury jako ośrodki życia społecznego. Red. A. Mierzecka, E.B. Zybert. Warszawa: Wydaw. SBP, 2017.
2. Wojciechowski J.: Biblioteki w nowym otoczeniu. Warszawa: Wydaw. SBP, 2014.
3. Zarządzanie dokumentacją, archiwistyka i…koty. Red. R. Degan, M. Jabłońska, W.K. Roman. Warszawa 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: