Bezpieczeństwo – ochrona zbiorów i ludzi 2700-P1BOZI-SPNMIDK
Omówione zostaną procedury postępowania w instytucjach dziedzictwa kulturowego na wypadek różnego rodzaju zagrożeń (przepisy prawne, instrukcje postępowania, zasady ewakuacji ludzi i zbiorów) oraz postępowanie w instytucji w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych.
W ramach kolejnych modułów omówione i przedyskutowane zostaną:
• Przepisy prawne
• Dokumenty planistyczne
• Procedury postępowania
• Funkcjonowanie instytucji w sytuacji kryzysowej
• Szkolenie personelu
• Ćwiczenia
• Praktyczne wskazówki
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student ma wiedzę na temat rodzajów występujących zagrożeń w instytucjach dziedzictwa kulturowego, zna podstawowe terminy i pojęcia używane w ochronie instytucji muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych i innych obiektach dziedzictwa kultury, potrafi interpretować przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa sytuacji kryzysowych, ma orientację co do zasad opracowania stosownych planów, instrukcji i procedur dotyczących bezpieczeństwa obiektów dziedzictwa kulturowego.
W odniesieniu do szczegółowych kompetencji:
WIEDZA
- Zna i rozumie zapisy prawne z zakresu regulacji prawnych w obszarze instytucji sektora GLAM i ochrony dóbr kultury.
- Ma wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i nowych osiągnięciach w zakresie funkcjonowania instytucji dziedzictwa kulturowego.
UMIEJĘTNOŚCI
- Posiada umiejętności przygotowywania prac pisemnych oraz przygotowania scenariusza wystaw i prezentacji z wykorzystaniem różnych źródeł z obszaru działalności instytucji GLAM oraz umiejętności komunikowania się z różnymi kręgami odbiorców z użyciem specjalistycznej terminologii.
INNE KOMPETENCJE
- Ma poczucie odpowiedzialności za ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z dostępnych możliwości.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła w oparciu o przygotowanie merytoryczne do zajęć i aktywność w czasie zajęć.
Warunkiem zaliczenia zajęć jest uzyskanie wystarczającej liczby obecności, aktywność i przygotowanie końcowej pracy pisemnej. Oddanie pracy w wyznaczonym terminie.
Nie ma możliwości poprawiania pozytywnych ocen.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Zarządzanie bezpieczeństwem muzeum, Biblioteka NIMOZ, Warszawa 2018.
2. Muzeum bezpieczne, red. Hanna Jędras, Paweł Jaskanis, Muzeologia Tom 17, Kraków 2018.
3. Bezpieczeństwo dóbr kultury - nowe idee i technologie, red. Krzysztof Sałaciński, Ministerstwo Kultury, Warszawa 2001.
4. Planowanie ochrony zabytków na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń, red. Kazimierz Niciński, Krzysztof Sałaciński, Kraków 2009.
5. Wybrane zagadnienia z zakresu ochrony muzeów i zbiorów przed pożarem, Biblioteka NIMOZ, Warszawa 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: