Myśl medioznawcza 2700-M-DM-D3MYME
Przedmiot ten wyznacza obszar merytoryczny i ramy definicyjne kierunku w zakresie nauk o mediach i komunikacji społecznej. Zajęcia są oparte o koncepcje Roberta T. Craiga i jego propozycję 7 dominujących paradygmatów medioznawczych. Paradygmaty ukształtowane przez środowisko medioznawców, ich doświadczenia i edukację nakładają się na siebie, przechodzą jeden w drugi i tworzą wielowymiarowy konsensus definiujący świat mediów współczesnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka potrafi formułować hipotezy w oparciu o podstawy dawnych i współczesnych teorii mediów oraz weryfikować je wykorzystując właściwe procedury zgodne ze standardami akademickimi i dziennikarskimi.
Student rozumie czym jest paradygmat medioznawczy i potrafi zidentyfikować każdy z głównych ścieżek teoretycznych analiz medialnych, zwłaszcza: paradygmat fenomenologiczny, cybernetyczny, psychologiczny, społeczno-kulturowy, krytyczny (w tym: psychoanaliza, feminizm, postkolonializm w analizach mediów).
Student potrafi wskazać przykłady badań (zakres tematyki) reprezentujących dany paradygmat medioznawczy.
Kryteria oceniania
Zaliczenie ćwiczeń to aktywność oraz projekty grupowe.
W przypadku powtarzającej się nieobecności studenta lub mało angażującej i ocenionej na niedostateczny prezentacji projektu, wykładowca, aby sprawdzić wiedzę, organizuje test pisemny (z zakresu danego paradygmatu).
Egzamin pisemny lub ustny (w szczególnych uzasadnionych przypadkach) dotyczy wykładu.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Metodologia badań nad mediami - nurty, kierunki, koncepcje, nowe wyzwania; Małgorzata Lisowska- Magdziarz; Studia Medioznawcze 2013 2/53; Media i komunikowanie społeczne: federacja, ale jaka? Dalsze pytania o przyszłość dyscypliny Małgorzata Lisowska-Magdziarz , Studia Medioznawcze 2019, 20/2
Aktualne artykuły naukowe dobrane pod kątem paradygmatu wskazane przez wykładowcę.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: