Kontrola metadanych 2700-L-IN-Z5KONMETA
Treść zajęć obejmuje podstawowe zagadnienia związane z kontrolą metadanych. W ramach kursu studenci nauczą się terminologii związanej z kartotekami wzorcowymi i poznają najważniejsze przykłady tych kartotek. Zdobędą również umiejętności tworzenia rekordów wzorcowych w formacie MARC 21 oraz przekształcania plików z danymi wzorcowymi do postaci różnych formatów używanych w bibliotekach. Studenci poznają zarówno metody i sposoby kontroli metadanych powszechnie stosowane w bibliotekach, jak i najnowsze trendy w tym zakresie związane z rozwojem Sieci Semantycznej (Semantic Web) i z modelem danych powiązanych – Linked Data.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
1. Zawartość rekordu MARC 21 kartoteki wzorcowej.
2. Istniejące w Polsce kartoteki wzorcowe.
3. Zalecenia międzynarodowe dotyczące tworzenia rekordów KHW.
4. Typy haseł wzorcowych.
UMIEJĘTNOŚCI:
1. Identyfikacja poszczególnych elementów rekordu.
2. Umiejętność tworzenia (wypełniania) rekordów.
POSTAWY:
1. Rozumienie zależności pomiędzy rekordem KHW a rekordem opisu bibliograficznego.
2. Dostrzeganie konieczności stosowania KHW w systemach zautomatyzowanych.
3.Rozumienie i krytyczne odnoszenie się do proponowanych rozwiązań w KHW.
Kryteria oceniania
Na laboratoriach będą zadawane ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Za każde ćwiczenie będzie można uzyskać 6 punktów. Dodatkowo na ostatnich zajęciach odbędzie się podsumowujące kolokwium. Suma punktów z zadań i kolokwium przełoży się na końcową ocenę.
Aby zaliczyć przedmiot należy uzyskać przynajmniej 51% możliwych do uzyskania punktów oraz uczestniczyć przynajmniej w 50% zajęć laboratoryjnych. Dozwolona liczba nieusprawiedliwionych nieobecności – 1. Każdą następną nieusprawiedliwioną nieobecność należy zaliczyć.
Skala ocen:
0-50% – ndst (2).
51-60% – dst (3).
61-70% – dst plus (3,5).
71-80% – dobry (4).
81-90% – dobry plus (4,5).
91-100% – bardzo dobry (5).
Ocenę będzie można podwyższyć wykazując się dodatkową aktywnością (np. przygotowaniem prezentacji). Na laboratoriach będą wykonywane ćwiczenia praktyczne. Raport z tych ćwiczeń (opracowane metadane) po zakończeniu zajęć należy przesłać przez platformę elearningową. Wspomniany raport jest dowodem zaliczenia zajęć. Przesłanie wszystkich raportów podwyższy końcową ocenę o 0,5 stopnia. Szczegóły tych zadań oraz forma raportu zostaną podane na każdych zajęciach.
Obowiązkowa obecność na kolokwiach.
Nie można poprawiać pozytywnych ocen.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Atrybuty deskryptorów, dostęp: https://przepisy.bn.org.pl/deskryptory/atrybuty-deskryptorow#1-atrybuty-deskryptora-osobowego
2. MARC 21 Format for Authority Data. http://www.loc.gov/marc/authority/.
3. Paluszkiewicz A.: Format MARC 21 rekordu kartoteki haseł wzorcowych. Warszawa 2009.
4. Paluszkiewicz A.: Prace wybrane. Warszawa 2008.
5. Roszkowski M.: Kartoteki nazw osobowych w środowisku sieciowym. „Biuletyn EBI” 2015, nr 160, http://open.ebib.pl/ojs/index.php/ebib/article/view/380.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: