Podstawy nauki o książce, bibliotece i informacji 2700-L-IN-Z1PNOK1
Tematy: 1) Systematyka nauki o książce. Subdyscypliny księgoznawcze. Bibliologia a nauki pomocnicze historii. 2) Podstawowe problemy badawcze. Miejsce nauki o książce wśród dyscyplin akademickich. 3) Od bibliografii do bibliologii – ewolucja dyscypliny. Pionierzy nauki o książce za granicą i w Polsce. Kształcenie bibliotekarzy na poziomie akademickim – model absolwenta. Placówki akademickiego kształcenia bibliotekarzy w Polsce. 4) Podstawowa terminologia dotycząca budowy i kompozycji książki. Leksykografia bibliologiczna. Polskie i obce słowniki, encyklopedie i leksykony z dziedziny bibliologii. 5) Czasopisma z zakresu nauki o książce, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Podstawowe bibliografie i słowniki biograficzne. 6) Typologia bibliotek. Ogólnokrajowa sieć biblioteczna. Sieci biblioteczne w Polsce w statystyce. Biblioteka Narodowa jako centralna biblioteka państwa – jej historia, działalność i najważniejsze publikacje. 7) Polskie prawo biblioteczne. Zapisy ustawy o bibliotekach. Prawo o egzemplarzu obowiązkowym. Przepisy dotyczące Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Student ma wiedzę na temat współczesnych teorii, koncepcji, metod i narzędzi organizowania informacji i wiedzy.
UMIEJĘTNOŚCI:
Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę w celu dobrania właściwych metod i narzędzi do stworzenia poprawnego schematu organizacji informacji.
INNE KOMPETENCJE:
Uznaje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.
Kryteria oceniania
- obecność na zajęciach
- oceny z prac domowych
- egzamin pisemny po I semestrze
- warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie minimum 51% punktów
Literatura
(lektury uzupełniające)
Bieńkowska B.: Książka na przestrzeni dziejów. Warszawa 2005.
Biliński L.: Prawo biblioteczne na co dzień. Warszawa 2006.
Fercz J., Niemczykowa A.: Podstawy nauki o książce, bibliotece i informacji naukowej. Warszawa 2001.
Ratajewski J.: Wprowadzenie do bibliotekoznawstwa, czyli wiedza o bibliotece w różnych dawkach. Warszawa 2002.
Sordylowa B.: Wzajemne relacje między dyscyplinami: informacja naukowa, bibliologia, bibliotekoznawstwo. "Przegląd Biblioteczny" 1989 z. 4 s. 309-315
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: