Gatunki i formaty we współczesnych mediach 2700-L-DM-Z3GFWM-DZI
Konwersatorium „Gatunki i formaty we współczesnych mediach” opiera się na wiedzy teoretycznej przyswojonej podczas wykładu „Gatunki dziennikarskie”. Konstrukcja zajęć odwołuje się do klasycznego podziału przekazów dziennikarskich na informację i publicystykę, poszerzając ten dychotomiczną strukturę o rozrywkę. Wszystkie prowadzone analizy odnoszą się do prasy, radia, telewizji oraz Internetu. Swoje miejsce podczas zajęć znajduje także fotografia prasowa jako wypowiedź dziennikarska.
Zajęcia mają formę teoretyczno-praktyczną. W pierwszej części następuje odwołanie do poszczególnych założeń gatunkowych, norm i wzorców z uwzględnieniem synkretyzmu, jako zjawiska powszechnego. Kolejnym krokiem jest analiza współczesnych materiałów dziennikarskich, a w uzasadnionych przypadkach, najczęściej w formie komparatystycznej, przekazów historycznych. Podstawowym celem konwersatorium jest więc nabycie umiejętności krytycznego myślenia wobec przekazów medialnych oraz oceny ich struktury w odniesieniu do wzorca.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się:
Po ukończeniu przedmiotu student:
Wiedza
• posiada wiedzę o gatunkach i formatach obecnych w polskich mediach,
• potrafi samodzielnie określić wzorzec gatunkowy oraz stopień jego realizacji w poszczególnych przekazach,
• opisuje przekazy realizowane jako formy synkretyczne.
Umiejętności
• potrafi dokonać analizy przekazu medialnego,
• potrafi porównać ofertę w ramach mediów tradycyjnych i poszczególnych mediów elektronicznych,
• posiada umiejętność oceny gatunków w odniesieniu do norm gatunkowych.
Kryteria oceniania
Jedno kolokwium w trakcie trwania semestru, podczas którego student musi dokonać samodzielnej analizy materiału medialnego w odniesieniu do znanych teorii genologicznych. W przypadku negatywnej oceny, student ma prawo do jednorazowej poprawy kolokwium w formie ustnej. Pozytywne oceny nie są poprawiane. Praca pisemna polegająca na samodzielnie zaplanowanej analizie medioznawczej materiału medialnego.
Dodatkowo na ocenę końcową wpływa aktywność na zajęciach.
Student ma prawo do jednej nieusprawiedliwionej nieobecności. Ponieważ przedmiot jako konwersatorium należy do grupy obowiązkowych, do zaliczenia go konieczna jest frekwencja powyżej 50%, przy czym każda druga i następna nieobecność (do wymaganych 50%) musi zostać usprawiedliwiona podczas pierwszych zajęć.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
W. Godzic, A. Kozieł, J.Szylko-Kwas (red.), Gatunki i formaty we współczesnych mediach, Warszawa 2015
W. Godzic, Z. Bauer (red.), E-gatunki. Dziennikarz w nowej przestrzeni komunikowania, Warszawa 2015
Ślawska. M. Sztuka mediów. O świadomości gatunkowej dziennikarzy prasowych, Katowice 2019.
M. Wojtak, Wprowadzenie do genologii, Lublin 2019
K. Wolny-Zmorzyński, (red.), Gatunki dziennikarskie w erze cyfryzacji, Toruń 2021
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: