Historia polskiej prasy 2700-L-DM-Z2HIPR-DZI
Problematyka wykładów obejmuje początki dziejów prasy polskiej na tle europejskim, a następnie kolejne epoki w jej historii (uwarunkowania polityczne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe, cywilizacyjne). Prezentowane są najważniejsze tytuły, wymieniani najważniejsi dziennikarze. Ze szczególną uwagą wskazuje się na problemy ograniczeń wolności słowa i publikacji w rozmaitych kontekstach historycznych. Na tym tle rozważane są aksjomaty i dylematy dziennikarstwa i opinii publicznej oraz ich ewolucje.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Opanowanie podstawowych wiadomości dotyczących dziejów prasy polskiej na tle historii politycznej i społecznej; umiejętność wskazania elementów charakterystycznych dla pewnych epok oraz uniwersalnych zasad działania mediów; refleksja nad mechanizmami i ewenementami w funkcjonowaniu prasy, nad uwarunkowaniami kulturowymi, ustrojowymi, politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi jej działania; kompetencje do rozważań o zakresie i granicach swobody oraz ewolucji reguł kultury i poprawności politycznej.
Kryteria oceniania
Praca pisemna, obecność na zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności)
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Historia prasy polskiej, red. J. Łojek, tom 1-3, Warszawa 1976-1980,
J.Łojek, J. Myśliński, W. Władyka, Dzieje prasy polskiej, Warszawa 1988,
D. Grzelewska (i inni), Prasa, radio i telewizja w Polsce : zarys dziejów, Warszawa 2001,
R. Habielski, Polityczna historia mediów w Polsce w XX w., Warszawa 2009,
Danuta Hombek, Dzieje prasy polskiej do 1795 r., Kielce 2016 i in.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: