Historia prasy polskiej 2700-L-DM-Z1HPP
Dzieje prasy polskiej od gazet ulotnych w XVI w. do końca okresu PRL i początków kształtowania się nowego systemu medialnego w wyniku transformacji ustrojowej. Uwzględniony szeroki kontekst historyczny: kwestie polityczne, kulturowe, cywilizacyjne. Prezentacja najważniejszych gazet i czasopism, redaktorów, wydawców i publicystów oraz zarys przemian systemowych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza na temat podstawowych zagadnień z historii prasy polskiej na tle dziejów mediów europejskich, korelacji między mediami a polityką, kulturą, cywilizacją i przemianami społecznymi - uwzględniająca znajomość najważniejszych gazet i czasopism, dziennikarzy i wydawców, batalii publicystycznych, gwałtownych przemian systemowych i wieloletnich ewolucji.
Umiejętności dotyczące analizy zmian zachodzących w prasie na przestrzeni dziejów, uwikłań politycznych oraz kulturowych determinant jej funkcjonowania, rozważania i diagnozowania strategii i taktyki w działaniach medialnych, rozróżniania celów deklarowanych i faktycznie realizowanych przez prasę. Uogólnienia wynikające z nabycia tych umiejętności powinny ułatwić diagnozy odnoszące się nie tylko do przeszłości, ale też współczesności i przyszłości rynku medialnego i poszczególnych inicjatyw prasowych.
Kompetencje dotyczące profesjonalnego spojrzenia na dawne, jak również (przynajmniej w pewnym stopniu) współczesne aspekty funkcjonowania dziennikarstwa z zastosowaniem egzemplifikacji historycznej, rozróżnianiem aspektów komercyjnych i motywów politycznych. Nabyte kompetencje kształtują też fachowość w rozpoznawaniu mechanizmów rządzących mediami, dostrzeganiu różnorodności mediów w związku z ich projektowaną i faktyczną rolą społeczną (prasa masowa, prasa opinii, kobieca, wyznaniowa, sportowa itp.), docenianiu cech systemowych i typów prasy (system prasy wolnej, kontrolowanej i sterowanej w odniesieniu do podstawowych wyróżników totalitaryzmu, autorytaryzmu i demokracji).
Kryteria oceniania
Wymagana obecność na zajęciach (dopuszczalne maksymalnie dwie nieobecności); przewidywane zaliczenie pisemne na ocenę, oceny pozytywne nie mogą być poprawiane, natomiast
oceny negatywne mogą być poprawiane tylko raz, przy czym konieczne jest dotrzymanie przez studenta wyznaczonego terminu dostarczenia pracy zaliczeniowej.
Literatura
Historia prasy polskiej (tytuł serii), red. J. Łojek, tom 1-3, Warszawa 1976-1980; J.Łojek, J. Myśliński, W. Władyka, Dzieje prasy polskiej, Warszawa 1988; D. Grzelewska (i inni), Prasa, radio i telewizja w Polsce : zarys dziejów, Warszawa 2001, R. Habielski, Polityczna historia mediów w Polsce w XX w., Warszawa 2009; D. Hombek, Dzieje prasy polskiej w XVIII w., Kielce 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: