- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Filozofia życia Fryderyka Nietzschego 2700-FZFN-OG
Z powyższej perspektywy jego myśl interpretować można jako pierwszą w dziejach nowoczesnych i pierwszą par excellence nowoczesną (auto)psychoterapię depresji (gdy jego wychowawca Schopenhauer sięgał jeszcze, w odniesieniu do „choroby na świat”, po terapeutyczne remedia starodawnej proweniencji). Zajęcia koncentrować się będą na lekturze obszernego wyboru tekstów filozofa, od wczesnych aż po ostatnie, a także wybranych komentarzy na ich temat. Konwersatoryjny charakter kursu wymaga od osób studiujących przygotowania lekturowego, ewentualnie gotowości do zreferowania zadanego tekstu oraz aktywnego uczestnictwa w dyskusji w czasie zajęć, które to elementy zostaną wzięte w rachubę w końcowej ocenie.
1. Wstępne uwagi na temat filozofii Nietzschego: dlaczego powracać do filozofa na nowo i jak to robić w świetle aktualnego stanu wiedzy? Rzut oka na interpretacje późno-XX-wieczne: Nietzsche i postmodernizm. Klasyczne odczytania z połowy XX wieku.
2. Życie Nietzschego: od urodzenia do zerwania z Wagnerem. Rodzina, pochodzenie (czy Nietzsche miał polskich przodków?), edukacja, kariera akademicka; Niemcy, Europa i świat w połowie XIX wieku.
3. Życie Nietzschego: od zerwania z Wagnerem do załamania. Siostra, niedoszłe narzeczone, przyjaciele i zdrajcy. Samotność filozofa: góry i morze. Europa i świat w latach 70. i 80. XIX wieku.
4. Nietzsche i jego choroba w świetle najnowszych ustaleń. Nietzsche po Nietzschem, czyli ostatnie lata: 1889-1900. Filozof jako lekarz samego siebie. Zdrowie i choroba jako główna różnica antropologiczna.
5. Młody Nietzsche: „Schopenhauer jako wychowawca” i „Narodziny tragedii”.
6. Wczesny Nietzsche: „Ludzkie, arcyludzkie”, „Wędrowiec i jego cień”, „Jutrzenka”
7. Dojrzały Nietzsche: od „Wiedzy Radosnej” do „Zaratustry”.
8. „Tako rzecze Zaratustra”
9. Późny Nietzsche: Od „Poza dobrem i złem” do „Z genealogii moralności”
10. „Z genealogii moralności” – najważniejszy filozoficzny tekst Nietzschego
11. Nietzsche na krawędzi załamania nerwowego: ostatnie teksty, czyli w stronę „Woli mocy”
12. „Zmierzch bożyszcz” i „Antychryst”
13. „Przypadek Wagnera”, „Ecce homo”, „Nietzsche contra Wagner”. Dygresja: rzut oka na Nietzschego filozofię muzyki i Nietzschego-muzyka.
14. Podsumowanie rozważań.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba studiująca zna, rozumie i potrafi poddać krytycznej ewaluacji filozoficzne poglądy i argumentacje Nietzschego; zna i rozumie kontekst biograficzny i historyczny ich powstania; zna i rozumie różnorodne klucze interpretacyjne do myśli filozofa.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę (3) na podstawie obecności. Zaliczenie na wyższą ocenę na podstawie aktywności w czasie zajęć oraz oceny z testu zaliczeniowego wielokrotnego wyboru dotyczącego wiedzy przekazanej w trakcie kursu, gdzie końcowa ocena wynikać będzie z oceny z testu uzupełnionej o jeden punkt dodatkowy za aktywność.
Literatura
Oprócz fragmentów wymienionych w pełnym opisie dzieł F. Nietzschego, literatura wzbogacona zostanie w późniejszym terminie i na bieżąco o teksty uzupełniające.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: