Giełda papierów wartościowych i procesy posttransakcyjne na współczesnym rynku kapitałowym 2600-dz/w3GPWPf
1. Główne procesy zachodzące na rynku kapitałowym i ich uczestnicy.
2. Giełda papierów wartościowych i jej mechanizmy lewarowania wzrostu gospodarczego. Podmioty działające na rynku kapitałowym i ich rola.
3. Główne instrumenty giełdowe.
4. Strategiczne kwestie w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Wpływ regulacji i konkurencji na globalnych rynkach na polski rynek kapitałowy.
5. Droga spółki na giełdę i zagadnienia towarzyszące.
6. Istota relacji inwestorskich i obowiązki wynikające z regulacji obowiązujących na rynku kapitałowym. Specyfika IR przy IPO - Relacje inwestorskie w drodze na giełdę.
7. Corporate governance i Compliance w spółkach giełdowych. Raportowanie niefinansowe i ESG – nowe wymagania dla emitentów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student posiada podstawowa wiedzę z zakresu mechanizmów funkcjonowania rynków kapitałowych oraz rynku kapitałowego w Polsce; roli giełdy w gospodarce; roli giełdy w finansowaniu przedsięwzięć rozwojowych; rozróżnia finansowanie rynkowe od bankowego; wie jakie są atuty zastania spółką giełdową i jak ten proces wygląda ze wszelkimi jego krokami milowymi; wie w jaki sposób spółki komunikują się z inwestorami, jakie grupy inwestorów są na giełdzie i jakim narzędziami oraz w ramach jakich norm prawnych ta komunikacja odbywa się; studenci są świadomi najnowszych trendów zachodzących na rynkach kapitałowych w Europie i miejsca rodzimej GPW na tym europejskim rynku; studenci znają zagadnienia raportowania niefinansowego w zakresie odpowiedzialności ESG oraz innych dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.
Student/Studentka po wykładzie:
w zakresie wiedzy:
• Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) (K_W01).
• Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności rynku kapitałowego (K_W02).
• Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego (K_W05).
w zakresie umiejętności:
• Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse oraz dyscyplin uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami finansowymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody (K_U01).
• Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe (K_U02).
• Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji (K_U06).
w zakresie postaw:
• Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem rynków finansowych i całej gospodarki (K_K01).
• Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych (K_K03).
Kryteria oceniania
Wykład i aktywność podczas wykładu
Literatura
Podawana bezpośrednio na wykładzie adekwatnie do tematu i okoliczności – co do zasady podręczniki i literatura dot. rynku kapitałowego
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Wykład w formie zdalnej na platformie zoom. |
W cyklu 2023L:
Wykład w formie zdalnej na platformie zoom. |
W cyklu 2024Z:
Wykład w formie zdalnej na platformie zoom. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: