Controlling finansowy 2600-MSMz2abCF
W ramach wprowadzenia omówiona zostanie istota i rozwój controllingu w organizacji (różne ujęcia definicji controllingu, zasadnicze cele stosowania controllingu, główne zadania i funkcje controllingu w przedsiębiorstwie, controlling a rachunkowość finansowa i zarządcza, etapy rozwoju controllingu, rozwój controllingu w Polsce). Kolejnym zagadnieniem przedmiotu będzie klasyfikacja systemów controllingu (controlling strategiczny i operacyjny, - controlling w ujęciu funkcjonalnym, rodzaje i zadania controllingu finansowego). Omówione zostaną warunki zastosowania controllingu w przedsiębiorstwie (modyfikacja struktury zarządzania, tworzenie ośrodków odpowiedzialności za koszty, przychody, zyski oraz inwestycje, wymagania raportów controllingu, zasady tworzenia informacji kontrolno – decyzyjnej). Uzupełnieniem aspektów organizacyjnych controllingu będą organizacyjne aspekty funkcjonowania controllingu w przedsiębiorstwie (zadania controllera, miejsce controllera w strukturze organizacyjnej podmiotu, etapy implementacji controllingu w przedsiębiorstwie, etapy prac controllingowych w przedsiębiorstwie).
Zasadniczą część przedmiotu stanowić będzie omawianie głównych narzędzii controllingu finansowego (budżetowanie – cele i rodzaje, metody analizy odchylenia kosztów, kontrolno – wynikowe rachunki marż pokrycia, metody analizy czynnikowej marż pokrycia, próg rentowności i margines bezpieczeństwa finansowego, wskaźniki ekonomiczne, rola balanced scorecard w pomiarze dokonań strategicznych).
Ważnym zagadnieniem przedmiotu jest omówienie metod oceny projektów inwestycyjnych (metody proste i dyskontowe w ocenie projektów, przepływy pieniężne projektu, dyskontowanie, wartość bieżąca projektu NPV, wewnętrzna stopa zwrotu inwestycji IRR). Ostatnim istotnym zagadnieniem będzie budżetowanie w ośrodkach odpowiedzialności (budżety operacyjne, budżety finansowe, zasady budżetowania kosztów, tworzenie budżetu głównego).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
K_W01 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse.
K_W02 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska zachodzące w różnych typach organizacji oraz w otaczającym ich świecie, wykorzystuje teorię zarządzania, ekonomii i finansów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji (operacyjne, finansowe, zarządzanie personelem) i ich integracji w ramach controllingu finansowego organizacji.
K_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki, w tym w zakresie controllingu finansowego.
W zakresie umiejętności:
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomii i finansów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach controllingu finansowego organizacji, stosując właściwy dobór instrumentów oraz przystosowując istniejące lub opracowując nowe metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, ekonomiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór instrumentów controllingu finansowego.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować w ramach controllingu finansowego analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypowych problemów związanych z funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
W zakresie kompetencji społecznych:
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji z wykorzystaniem controllingu finansowego.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas konwersatoriów. Dodatkowo uczestnicy dostają plusy za aktywność na zajęciach, które podwyższają im końcową ocenę. Ocena z zaliczenia konwersatorium jest wynikową:
20% praca na zajęciach;
80% kolokwium końcowe.
Literatura
Podstawowe pozycje:
1. Sierpińska M., Sierpińska A., Węgrzyn R., Controlling finansowy w przedsiębiorstwie, PWN Warszawa 2019.
2. Finansowanie, budżetowanie i ocena efektywności projektów rozwojowych, pod red. Cieślik R., Postula M., Difin Warszawa 2016.
3. Controlling w działalności przedsiębiorstwa – praca zbiorowa pod redakcją E. Nowaka, PWE, Warszawa 2011.
4. Sierpińska M., Niedbała B., Controlling operacyjny w przedsiębiorstwie. PWN, Warszawa 2002.
5. Dobija M., Rachunkowość zarządcza i controlling. PWN, Warszawa 2002.
6. Rogowski W., Rachunek efektywności inwestycji - Wyzwania teorii i potrzeby praktyki, Wolters Kluwer, Warszawa 2013.
Pozycje uzupełniające:
1. Listkiewicz J., Listkiewicz S., Niedziółka D., Szymczak P.: Planowanie, Finansowanie, Wycena. Project finance, Corporate Finance, ODDK, Gdańsk 2004.
2. Marcinek K., Foltyn-Zarychta M., Pera K., Saługa P., Tworek P., Ryzyko w finansowej ocenie projektów inwestycyjnych. Wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2010.
3. Vollmuth H. J. Controlling. Instrumenty od A do Z, Placet, Warszawa 1997.
4. Nowosielski S., Zarządzanie produkcją - ujęcie controllingowe. AE we Wrocławiu, Wrocław 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: