Konsolidacja sprawozdań finansowych 2600-MSFRz2rrfKSF
Wprowadzeniem do zajęć będzie przybliżenie istoty i struktury grupy kapitałowej oraz jednostek powiązanych. Zajęcia obejmują zagadnienia dotyczące podstawowych regulacji dotyczących konsolidacji i łączenia się przedsiębiorstw (konsolidacja sprawozdawcza a majątkowa). Zostaną przedstawione cele konsolidacji sprawozdań finansowych w kontekście realizacji zasad rachunkowości. Zakres podmiotowy i przedmiotowy skonsolidowanych sprawozdań finansowych zostanie omówiony w powiązaniu ze zwolnieniami podmiotowymi i przedmiotowymi grupy kapitałowej z obowiązku konsolidacji sprawozdań finansowych.
W ramach wprowadzenia do metod konsolidacji zostaną omówione powiązań między jednostkami grupy. Podstawową omawianą metodą konsolidacji będzie metoda konsolidacji pełnej. Przedstawiona będzie istota i zakres wykorzystania metody pełnej, ustalanie wartości godziwej aktywów i zobowiązań jednostki zależnej, sumowanie w pełnej wartości odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej oraz jednostki zależnej, stosowanie włączeń kapitałowych, wyliczanie różnicy z konsolidacji, wyznaczanie kapitałów mniejszości, odpisywanie różnic konsolidacyjnych, uwzględnianie włączeń konsolidacyjnych innych niż kapitałowe.
Będzie scharakteryzowana również metoda proporcjonalna w konsolidacji w zakresie: istota, ustalanie wartości godziwej aktywów i zobowiązań jednostki współzależnej, korekty kapitałowe, wyłączenie skutków wzajemnych transakcji, odpis wartości firmy.
Ostatnią omawianą metodą będzie metoda praw własności w zakresie: istota i zakres wykorzystania metody praw własności, wycena udziałów metodą praw własności na dzień ich nabycia, korekty stosowane w metodzie praw własności, wykorzystanie metody praw własności w wycenie bilansowej dotyczącej sprawozdań finansowych.
Podsumowaniem zajęć będzie omówienie zasad rozliczeń fuzji i przejęć - omówienie metody nabycia oraz łączenia udziałów przy połączeniu sprawozdań finansowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
K_W01 Zna i rozumie w sposób pogłębiony metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomii i finansach, w szczególności dla obszaru zarządzania finansami i rachunkowości dotyczącą konsolidacji sprawozdań finansowych.
K_W02 Zna i rozumie w sposób pogłębiony zasady, procedury i praktyki dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, w szczególności w zakresie rachunkowości grup kapitałowych.
K_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki przy raportowaniu skonsolidowanym grup kapitałowych.
K_W04 Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki w obszarze konsolidacji sprawozdań finansowych.
W zakresie umiejętności:
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości ekonomia i finanse do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w grupach kapitałowych, stosując właściwy dobór źródeł do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, prawne, ekonomiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w grupach kapitałowych i ich funkcjonowania stosując właściwy dobór źródeł informacji.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się, podnoszenia zdobytych kwalifikacji i wspierania innych w tym zakresie w odniesieniu do raportowania skonsolidowanego.
W zakresie kompetencji społecznych:
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w grupach kapitałowych oraz rachunkowością grup kapitałowych.
K_K03 Gotów jest do przestrzegania i rozwijania zawodowych standardów etycznych w procesie raportowania finansowego.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas konwersatoriów. Dodatkowo uczestnicy dostają plusy za aktywność na zajęciach, które podwyższają im końcową ocenę. Ocena z zaliczenia konwersatorium jest wynikową:
20% praca na zajęciach;
80% kolokwium końcowe.
Literatura
Podstawowe pozycje:
1. Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. 2017 poz. 1089).
2. Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994. Dz. U. nr 121, poz. 591.
3. Gierusz A., Gierusz M., Konsolidacja sprawozdań finansowych według MSSF, ODDK, Gdańsk 2019.
4. Remlein M., Rachunkowość grup kapitałowych, PWN, Warszawa 2019.
5. Ruciński A., Konsolidacja sprawozdań finansowych, CH Beck, Warszawa 2015.
6. Ignatowski R., Konsolidacja sprawozdań finansowych, ODDK, Gdańsk 2012.
Uzupełniające pozycje:
1. Pfaff J., Strojek-Filus M., Podstawy rachunkowości z uwzględnieniem MSSF, PWN , Warszawa 2020.
2. Turyna J., Rachunkowość finansowa, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2014.
3. Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, red. J. Pfaff, Warszawa, PWN, 2017.
4. Trocki M., Grupy kapitałowe, PWN Warszawa 2004
5. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
6. Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) nr 10.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: