Ubezpieczenia społeczne 2600-MSFRz2dpfpUS
1. Geneza i rozwój zabezpieczenia społecznego
2. Ubezpieczenie społeczne w systemie zabezpieczenia społecznego
3. System ubezpieczeń społecznych – analiza prawna (pojęcie ryzyka ubezpieczeniowego, zakres ochrony prawnej)
4. Finansowanie ubezpieczenia społecznego – składka na ubezpieczenie społeczne (zasady ustalenia, podstawa wymiaru, wysokość)
5. Organizacja systemu ubezpieczenia społecznego w Polsce
6. Obowiązek ubezpieczenia społecznego w polskim prawie (ustawowe tytuły obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia)
7. Ubezpieczenie emerytalne (zasady systemu emerytalnego, pojęcie filarowości, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje emerytur w polskim systemie ubezpieczenia społecznego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady ich wymiaru, kumulacje z innymi świadczeniami oraz dochodami, zapewnienie realnej wartości świadczeń,
8. Ubezpieczenie rentowe (zasady systemu rentowego, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, świadczenia z ubezpieczenia rentowego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady wymiaru, zasady łączenia z innymi świadczeniami i dochodami)
9. Ubezpieczenia chorobowe (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady wymiaru)
10. Ubezpieczenie zdrowotne (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, prawo do świadczeń, zasady udzielania świadczeń)
11. Ubezpieczenie wypadkowe (zasady, założenie konstrukcyjne ubezpieczenia wypadkowego, pojęcie prawne wypadek przy pracy, świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady ich wymiaru i udzielania)
12. System świadczeń z tytułu bezrobocia (zasady, zakres osobowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń)
13. System pomocy społecznej (zasady, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń)
14. System świadczeń rodzinnych (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń
15. Zabezpieczenie społeczne w działalności Międzynarodowej Organizacji Pracy, Rady Europy i w regulacjach Unii Europejskiej
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy
S4_W01 Zna i rozumie w sposób pogłębiony terminologię dotyczącą ubezpieczeń społecznych w zakresie dyscypliny ekonomia i finanse oraz w dyscyplinach uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości , nauki prawne).
S4_W02 Zna i rozumie w sposób pogłębiony zasady, procedury i praktyki dotyczące ubezpieczeń społecznych.
S4_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne odnoszące się do ubezpieczeń społecznych
S4_W04 Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne odnoszące się do ubezpieczeń społecznych
S4_W05 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na ubezpieczenia społeczne.
W zakresie umiejętności
S4_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse oraz nauk uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości , nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z ubezpieczeniami społecznymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące lub opracowując nowe metody.
S4_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na ubezpieczenia społeczne, stosując właściwy dobór źródeł.
S4_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypowych problemów związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
S4_U05 Potrafi planować, organizować i kierować pracą zespołową.
S4_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się, podnoszenia zdobytych kwalifikacji i wspierania innych w tym zakresie.
W zakresie postaw
S4_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z ubezpieczeniami społecznymi
S4_K02 Gotów jest do przestrzegania i rozwijania zawodowych standardów etycznych z ubezpieczeniami społecznymi
Kryteria oceniania
Test – pytania zamknięte, praca pisemna, aktywność na zajęciach, frekwencja (dopuszczalne są 2 nieobecności).
Literatura
Podstawowa pozycja:
Baran K.W (red) Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, Warszawa: WoltersKluwer 2022
Uzupełniające pozycje:
Uścinska G. Prawo ubezpieczeń społecznych. Zasady, finansowanie, organizacja z testami online Warszawa C.H. Beck 2022
Uścińska G. Prawo zabezpieczenia społecznego Warszawa C.H. Beck 2021
Literatura uzupełniająca: aktualne komentarze, orzecznictwo
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: