Międzynarodowe standardy rachunkowości 2600-MSFRz1rrfMSR
W ramach przedmiotu zostanie dokonana charakterystyka rachunkowości międzynarodowej– rachunkowość jako nauka, zbiór regulacji prawnych, system informacyjny, język biznesu, system rejestracji zdarzeń gospodarczych. Opisany zostanie system rachunkowości w procesie globalizacji gospodarki światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rachunkowości kontynentalnej i anglosaskiej. Przybliżona zostanie różnica pomiędzy harmonizacją a standaryzacją rachunkowości w ujęciu regionalnym i globalnym.
Główny zakres przedmioty dotyczy charakterystyki Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), standardów amerykańskich (US GAAP) oraz polskiego prawa bilansowego. Przedstawione będą instytucjonalne ramy rachunkowości międzynarodowej.
Dużą część treści merytorycznych stanowić będzie szczegółowa charakterystyka wybranych standardów międzynarodowych: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR), Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Skutkiem powyższego będzie omówienie zasad sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami rachunkowości międzynarodowej.
Treścią przedmiotu jest analiza porównawcza przepisów prawa bilansowego, i wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy ustawą o rachunkowości a Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
K_W01 Zna i rozumie w sposób pogłębiony metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomii i finansach, w szczególności dla obszaru zarządzania finansami i rachunkowości międzynarodowej dotyczącą międzynarodowych standardów rachunkowości.
K_W02 Zna i rozumie w sposób pogłębiony zasady, procedury i praktyki dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, w szczególności w zakresie standardów rachunkowości międzynarodowej.
K_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki w ujęciu międzynarodowym.
K_W04 Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki, w szczególności w ujęciu międzynarodowym.
K_W05 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, prawne, ekonomiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w raportowaniu w organizacjach, jak i funkcjonowanie organizacji działających w wymiarze w międzynarodowym.
K_W06 Zna i rozumie zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości w wymiarze krajowym i globalnym, a w szczególności tworzenia, działania i raportowania w ramach standardów międzynarodowych.
W zakresie umiejętności:
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości ekonomia i finanse do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w wymiarze międzynarodowym, stosując właściwy dobór źródeł do sporządzania sprawozdań finansowych wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, prawne, ekonomiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach i ich funkcjonowania, stosując właściwy dobór źródeł informacji do raportowania wg standardów międzynarodowych.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się, podnoszenia zdobytych kwalifikacji i wspierania innych w tym zakresie sprawozdawczości na podstawie rozwiązań funkcjonujących w innych krajach.
W zakresie kompetencji społecznych:
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach oraz rachunkowością wg standardów międzynarodowych.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas konwersatoriów. Dodatkowo uczestnicy dostają plusy za aktywność na zajęciach, które podwyższają im końcową ocenę. Ocena z zaliczenia konwersatorium jest wynikową:
20% praca na zajęciach;
80% kolokwium końcowe.
Literatura
Podstawowe pozycje:
1. Trzpioła K., Porównanie przepisów ustawy o rachunkowości i MSR/MSSF 2019/2020, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2020.
2. Foremna Pilarska M., Radawiecka E., Rachunkowość na tle rozwiązań międzynarodowych, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2009.
3. Gierusz J. (red), Gierusz M. (red.), Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej w teorii i w praktyce, ODDK wydawnictwo dla biznesu, Warszawa 2017.
4. Pfaff J., Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2017.
5. Buk H., Międzynarodowe Standardy Rachunkowości w praktyce, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2018.
6. Zulch H., International Financial Reporting Standards (IFRS) 2020,Wiley-VCH Verlang GmbH, Berlin 2020.
Literatura uzupełniająca:
1. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej w teorii i w praktyce, J. Gierusz (red.), M. Gierusz (red.), ODDK, Gdańsk 2017.
2. Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994. Dz. U. nr 121, poz. 591.
3. Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, red. J. Pfaff, Warszawa, PWN, 2017.
4. Trzpioła K., Polityka rachunkowości 2020 z komentarzem do planu kont, PortalFK.pl, 2019.
5. Pfaff J., Strojek-Filus M., Podstawy rachunkowości z uwzględnieniem MSSF, PWN , Warszawa 2020.
6. Turyna J., Rachunkowość finansowa, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: