Rachunkowość podatkowa 2600-MSFRdz2rrfRP
1. Zakres podmiotowy rachunkowości finansowej, a podatek dochodowy. Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy, a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych według regulacji polskiego prawa bilansowego.
2. Działalność gospodarcza osoby fizycznej, a podatek dochodowy: jednoosobowa działalność gospodarcza, wspólnik spółki cywilnej, osobowej, kapitałowej. Zasady ogólne opodatkowania osób fizycznych i zryczałtowany podatek dochodowy. Związek pomiędzy formą organizacyjno-prawną prowadzonej działalności, a podatkiem dochodowym i formą ewidencji. Obciążenia tzw. ZUS w działalności gospodarczej osoby fizycznej. Zakres składek na ubezpieczenie społeczne, Składki na ubezpieczenie zdrowotne.
3. Forma ewidencji, a informacje możliwe do uzyskania z poszczególnych form. Wybór optymalnej formy ewidencji.
4. Zasady rachunkowości finansowej a wymogi prawa podatkowego.
5. Polityka rachunkowości, a możliwości wyboru różnych rozwiązań dla celów podatku dochodowego.
6. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, a sporządzanie deklaracji, zeznań i informacji podatkowych.
7. Inwentaryzacja i jej znaczenie w rachunkowości i podatkach.
8. Wycena aktywów i pasywów dla celów księgowych, a podatek dochodowy; zasada ostrożności vs prawo podatkowe.
9. Przychody w ujęciu księgowym i podatkowym.
10. Koszty w ujęciu księgowym i podatkowym. Zasady rozliczania kosztów bezpośrednich i pośrednich z punktu widzenia rachunkowości i podatków.
11. Różnice kursowe, metody ich rozliczania i ich wpływ na sprawozdania finansowe oraz podstawę opodatkowania.
12. Metody ujmowania i wyceny bilansowej aktywów i pasywów a rozpoznawanie przychodów i kosztów związanych z tymi aktywami i pasywami w podatku dochodowym, w tym w szczególności: środki trwałe i ich amortyzacja, zapasy i odpisy aktualizacyjne, należności i odpisy aktualizacyjne, ujmowanie rezerw i rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych.
13. Przegląd metod i stawek amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z punktu widzenia prawa bilansowego i podatkowego.
14. Wykonywanie działalności opodatkowanej i zwolnione z punktu widzenia podatku od towarów i usług a rozliczenia w rachunkowości i podatku dochodowym.
15. Zysk, a dochód oraz strata, a strata podatkowa. Podatek odroczony, jako kategoria prawa bilansowego. Ustalenie rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym.
16. Sprawozdania finansowe i ich związek z rozliczeniami podatkowymi.
17. Archiwizacja zbiorów księgowych zgodnie z przepisami prawa bilansowego i prawa podatkowego.
18. Odpowiedzialność za ewidencje podatkowe oraz za księgi rachunkowe.
19. Prowadzenie ewidencji we własnym zakresie oraz usługowe prowadzenie ewidencji podatkowej i ksiąg rachunkowych. Możliwości prawne, koszty różnych wariantów, wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
20. Wpływ systemu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na rozliczenia rachunkowo-podatkowe, w tym zakres składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotnych przy umowach o pracę i umowach cywilnoprawnych oraz składki dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę finansowane przez pracowników i pracodawców
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
S1_W01 - Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu terminologię dotyczącą rachunkowości podatkowej w organizacjach gospodarczych
S1_W02_ Zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące rozliczania podatków w różnych typach organizacji i wykorzystuje teorię podatkowe do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów
S1_W03_Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
S1_W05 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, w szczególności dotyczące podatków w rachunkowości.
W zakresie umiejętności:
S1_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi i zarządzania podatkami w rachunkowości w organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
S1_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
S1_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące rachunku kosztów w organizacjach, rachunkowości oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
S1_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego.
S1_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
W zakresie postaw:
S1_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami i podatkami oraz rachunkowością w organizacjach.
S2_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia są weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas zajęć, realizacji projektu i podczas zaliczenia na koniec semestru. Dodatkowo uczestnicy dostają plusy za aktywność na zajęciach, które podwyższają im końcową ocenę.
Zaliczenie: bieżący udział w zajęciach
Ocena dostateczna od 55%.
Literatura
Podstawowe pozycje:
Olchowicz I., Jamroży M., Rachunkowość podatkowa. Analiza w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, wyd. 2, DIFIN, Warszawa 2020.
Uzupełniające pozycje:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, aktualny stan prawny (ostatni tekst jednolity ze zmianami).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: