Finanse międzynarodowe 2600-MSFRdz1FM
Zajęcia mają za zadanie zapoznanie uczestników ze złożonością zagadnień finansów międzynarodowych. Dotyczy to zarówno skali mikro - czyli przedsiębiorstwa, jak i skali makro - czyli gospodarki. Umożliwiają zrozumienie istoty funkcjonowania przedsiębiorstw reprezentujących różne branże na jednolitym rynku europejskim, jak również aspektów postępującego powiązania polskiej gospodarki z gospodarką światową. Zajmują się najistotniejszymi faktami mającymi wpływ na oblicze dzisiejszego świata finansów i funkcjonujących na nim instytucji. Wyjaśniają cele i kierunki transferu oraz alokacji kapitałów oraz skutki tych działań. Poruszają, a następnie omawiają istniejące problemy i możliwe do wystąpienia w przyszłości zagrożenia, mogące mieć niekorzystny wpływ na globalny rynek kapitałowy i finansowe rynki o charakterze międzynarodowym.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Zajęcia mają za zadanie umożliwienie zrozumienia wagi międzynarodowego rynku finansów dla zapewnienia egzystencji podmiotów gospodarczych. Mają zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki determinujące osiągnięcie sukcesu przez gospodarkę państwa lub przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów sfery finansowej. Student po odbyciu zajęć powinien być przygotowany do samodzielnej analizy i oceny wydarzeń, które mają miejsce na międzynarodowym rynku kapitałowym i pieniężnym.
Kryteria oceniania
Zaliczenie w formie pisemnej. Wymagane jest otrzymanie minimum 51% punktów z testu zamkniętego, wielokrotnego wyboru. Pod uwagę brane są również: przygotowanie i aktywność studentów na zajęciach.
Literatura
1) Lutkowski K., Finanse międzynarodowe, zarys problematyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007r.
2) Bernaś B. (red.), Finanse międzynarodowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006r.
3) Zabielski K., Finanse międzynarodowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008r.
4) Śliwa J., Fundusze unijne bez tajemnic, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa 2008r.
5) Nacewski J, Zabielski K, Globalny rynek finansowy, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Kupieckiej, Warszawa 2007r.
6) Najlepszy E., Międzynarodowe finanse przedsiębiorstw, Wydawnictwo Bafina, Poznań 2001r.
7) Śliwa J., Przygoda M., Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa wielozakładowego w gospodarce rynkowej, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa 2010r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: