Sprawozdawczość finansowa 2600-MRCz1SF
Przedmiot dostarcza kompleksowej wiedzy na temat złożonych aspektów sprawozdawczości finansowej i niefinansowej. Kurs omawia uwarunkowania historyczne oraz aktualne zmiany w rachunkowości. Uczestnicy poznają również sprawozdawczość międzynarodową, w tym Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
Kurs analizuje strukturę i zasady sporządzania sprawozdań finansowych, ich międzynarodowe trendy oraz zasady ustalania wyniku finansowego, także wyniku całościowego. Omówione zostaną zasady sporządzania sprawozdań finansowych podmiotów zarówno prowadzących działalność gospodarczą jak i jednostek sektora finansów publicznych czy organizacji pozarządowych. Zaprezentowane zostaną ogólne zasady sporządzania sprawozdań skonsolidowanych. Nacisk zostanie położony na ustalanie wyniku finansowego w różnych sytuacjach oraz sporządzanie rachunku przepływów piwnieżnych i zestawienia zmian w kapitale własnym. Na zajęciach przeanalizowane zostaną też uwarunkowania prawne i organizacyjne dotyczące sporządzania sprawozdania z działalności, sprawozdania z płatności na rzecz administracji, sprawozdania z podatku dochodowego i sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. W odniesieniu do ww. sprawozdań przeanalizowane zostaną regulacje prawne dotyczące ich badania, atestacji i publikacji. W czasie kursu poruszane zarówno na zajęciach wykładu jak i ćwiczeń zagadnienia dotyczące ujmowania i wyceny aktywów i pasywów, ustalania przychodów i kosztów i ich wpływ na poszczególne elementy sprawozdania Omówione zostaną zasady sporządzania sprawozdań w szczególnych sytuacjach (brak kontynuacji działalności, podział, przekształcenie)
Część praktyczna przedmiotu obejmuje konwersatorium, w którym studenci zdobywają umiejętności w wycenie i prezentacji zdarzeń gospodarczych sprawozdaniach różnych typów jednostek. Przeanalizowany w sposób szczególny zostanie bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych oraz informacja dodatkowa zarówno przygotowywane zgodnie z ustawą o rachunkowości, krajowymi standardami jak i MSSF/MSR. Przygotowane będą sprawozdania wg różnych załączników do ustawy o rachunkowości dla podmiotów prowadzących działalność usługową, produkcyjną i handlową. Przygotowane zostaną sprawozdania wybranych jednostek sektora finansów publicznych ( nacisk na operacje specyficzne dla tego typu jednostek) organizacji pozarządowych.
W czasie ćwiczeń w trakcie sporządzania sprawozdań finansowych praktycznie implementowane będą zasady dotyczące ujmowania i wyceny aktywów i pasywów, przychodów i kosztów i ich wpływ na poszczególne elementy sprawozdania m.in.: Ustalanie przychodów ze sprzedaży i rozliczanie przychodów w czasie, Rozpoznawanie i klasyfikowanie kosztów działalności, Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne ( w tym leasing), Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne, czynne i in,
Kurs przygotowuje studentów do samodzielnej analizy i zastosowania zaawansowanych zasad rachunkowości w procesie przygotowania sprawozdania finansowego, umożliwiając dogłębne zrozumienie regulacji krajowych i międzynarodowych dla różnych typów jednostek sprawozdawczych .
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/Studentka po zaliczeniu kursu:
w zakresie wiedzy:
● potrafi zaimplementować pojęcia z zakresu sprawozdawczości finansowej (K_W01)
● dopasowuje zdarzenia gospodarcze w kontekście zasad rachunkowości wg uor i KSR oraz prawa międzynarodowego dl odpowiednich pozycji sprawozdania finansowego(K_W02)
● wyjaśnia kategorie pozycji w sprawozdaniu w zakresie problemów omawianych na zajęciach (K_W03)
● opisuje zasady ustalania wyniku finansowego uwzględniając specyfikę działalności podmiotu (K_W04)
w zakresie umiejętności:
● identyfikuje informacje o okolicznościach wpływających na wycenę aktywów i pasywów(K_U01)
● wyjaśnia skąd pochodzą (na skutek, jakich operacji gospodarczych) pozycje bilansu i rachunku zysków i strat związane z obrotami wewnętrznym umowami długoterminowymi, leasingiem, rezerwami, utratą wartości, wyceną środków trwałych, leasingiem, rezerwami w różnych jednostkach (K_U01)
● dokonuje porównania regulacji krajowych na tle uwarunkowań prawnych i operacyjnych w zakresie omawianym na zajęciach (K_U02)
● dokonuje sporządzenia sprawozdania finansowego jednostki gospodarczej ale też organizacji pozarządowej (K_U02)
● formułuje elementy polityki rachunkowości w tworzeniu obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki gospodarczej (K_U06)
● dostrzega zmiany w wybranych aspektów sprawozdawczości jednostkowej i skonsolidowanej w procesach zarządzania jednostką gospodarczą (K_U09)
● adaptuje zmiany przepisów z zakresie omawianym na zajęciach (K_U09)
w zakresie kompetencji społecznych:
● dyskutuje na temat dylematów etycznych dotyczących problematyki ujęcia, wyceny i prezentacji w zakresie omawianym na zajęciach (K_K05)
Kryteria oceniania
Wykład: egzamin pisemny (pytania zamknięte) – 40%
Zadania otwarte 60%
Egzamin ten będzie przeprowadzony na Sali z wykorzystaniem platformy elektronicznej,
Ćwiczenia kolokwia pisemne (w tym wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej) - 80%, bieżące sprawdzenie opanowanych umiejętności (quizy, praca w grupach, aktywność w czasie zajęć) – 20%
Literatura
Ustawa o rachunkowości - tekst aktualny na dzień realizacji zajęć i aktualne teksty krajowych standardów rachunkowości (KSR 1, 7, 9, 14 i stanowiska KSR)
Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku 2024 lub z 2023 r red. A. Hołda, C.H.Beck 2024,2023 w szczególności rozdziały opracowane przez K. Trzpioła
J. Turyna, Rachunkowość finansowa, wyd. czwarte, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2014.
Materiały autorskie w formie elektronicznej
Uzupełniające:
E.Kalwasińska, D.Maciejowska, Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa wg polskiego prawa bilansowego, Wydawnictwo Naukowe WZ Uw, Warszawa 2016 (dostęp: sde.wz.uw.edu.pl)
K. Trzpioła Księgowania wg znowelizowanych regulacji UoR, MSSF/MSR oraz podatkowych - praktyczne wskazówki Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: