Zaawansowana rachunkowość finansowa 2600-MFBRz1ZRF
Przedmiot dostarcza kompleksowej wiedzy na temat złożonych aspektów rachunkowości, rozumianej jako nauka, język biznesu oraz system regulacyjny i informacyjny. Kurs omawia historyczne i współczesne zmiany w rachunkowości, które kształtowały jej rolę w dostosowaniu się do ewolucji w zarządzaniu gospodarką oraz organizacjami. Uczestnicy poznają również rachunkowość międzynarodową, w tym Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), amerykańskie regulacje US GAAP, wymogi SEC oraz zasady islamskiego prawa bilansowego, które w różnym stopniu wpływają na polskie prawo bilansowe.
Kurs analizuje strukturę sprawozdań finansowych, ich międzynarodowe trendy oraz zasady ustalania wyniku finansowego, także wyniku całościowego. Omawiana jest rachunkowość inwestycji finansowych i nieruchomości inwestycyjnych według standardów MSSF, US GAAP oraz polskiego prawa bilansowego, z uwzględnieniem różnych rodzajów instrumentów finansowych i sposobów ujmowania nieruchomości inwestycyjnych. Podobnie, rachunkowość aktywów trwałych, takich jak środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz aktywa intelektualne, jest analizowana w oparciu o regulacje międzynarodowe i polskie, uwzględniając przy tym zasady amortyzacji, leasingu oraz zarządzania rezerwami.
Część praktyczna przedmiotu obejmuje konwersatorium, w którym studenci zdobywają umiejętności w księgowaniu i wycenie zdarzeń gospodarczych, poznając wpływ zdarzeń wynikowych na aktywa i pasywa oraz strukturę przychodów i kosztów. Dodatkowo, omawiane są metody ustalania wyniku finansowego, także z uwzględnieniem obrotów wewnętrznych, tworzenie rezerw oraz rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych według Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR) i Ustawy o rachunkowości (UoR). W zakresie bardziej złożonych operacji finansowych kurs koncentruje się na kontraktach długoterminowych, umowach deweloperskich, leasingu finansowym i operacyjnym, a także na zasadach rozpoznawania utraty wartości aktywów. Ważnym elementem jest także sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych oraz analiza kapitałów własnych w kontekście przepisów ustawy i Kodeksu spółek handlowych.
Kurs przygotowuje studentów do samodzielnej analizy i zastosowania zaawansowanych zasad rachunkowości w różnych kontekstach gospodarczych, umożliwiając dogłębne zrozumienie regulacji krajowych i międzynarodowych.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/Studentka po zaliczeniu kursu:
w zakresie wiedzy:
● potrafi zaimplementować pojęcia z zakresu wyceny aktywów i pasywów (K_W01)
● dopasowuje zdarzenia gospodarcze w kontekście zasad rachunkowości wg uor i KSR oraz prawa międzynarodowego (K_W02)
● wyjaśnia kategorie kosztów i przychodów w zakresie problemów omawianych na zajęciach (K_W03)
● opisuje zasady ustalania wyniku finansowego uwzględniając specyfikę działalności podmiotu (K_W04)
w zakresie umiejętności:
● identyfikuje informacje o okolicznościach warunkujących utratę wartości, oblicza i ujmuje skutki utraty wartości (K_U01)
● wyjaśnia skąd pochodzą (na skutek, jakich operacji gospodarczych) pozycje bilansu i rachunku zysków i strat związane z obrotami wewnętrznym umowami długoterminowymi, leasingiem, rezerwami, utratą wartości (K_U01)
● dokonuje porównania regulacji krajowych na tle uwarunkowań prawnych i operacyjnych w zakresie omawianym na zajęciach (K_U02)
● dokonuje ustalenia wyniku finansowego z uwzględnieniem obrotów wewnętrznych, usług długoterminowych, rezerw i RMB (K_U02)
● formułuje elementy polityki rachunkowości w tworzeniu obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki gospodarczej (K_U06)
● dostrzega zmiany w wybranych aspektów rachunkowości zaawansowanej w procesach zarządzania jednostką gospodarczą (K_U09)
● adaptuje zmiany przepisów z zakresie omawianym na zajęciach (K_U09)
w zakresie kompetencji społecznych:
● dyskutuje na temat dylematów etycznych dotyczących problematyki ujęcia, wyceny i prezentacji w zakresie omawianym na zajęciach (K_K05)
Kryteria oceniania
Wykład: egzamin pisemny (pytania zamknięte) – 100%
Egzamin ten będzie przeprowadzony na Sali z wykorzystaniem platformy elektronicznej,
Ćwiczenia kolokwia pisemne (w tym wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej) - 80%, bieżące sprawdzenie opanowanych umiejętności (quizy, praca w grupach, aktywność w czasie zajęć) – 20%
Literatura
Ustawa o rachunkowości - tekst aktualny na dzień realizacji zajęć i aktualne teksty krajowych standardów rachunkowości (KSR 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14 i stanowiska KSR)
Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku 2024 lub z 2023 r red. A. Hołda, C.H.Beck 2024,2023 w szczególności rozdziały opracowane przez K. Trzpioła
J. Turyna, Rachunkowość finansowa, wyd. czwarte, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2014.
Materiały autorskie w formie elektronicznej
Uzupełniające:
E.Kalwasińska, D.Maciejowska, Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa wg polskiego prawa bilansowego, Wydawnictwo Naukowe WZ Uw, Warszawa 2016 (dostęp: sde.wz.uw.edu.pl)
K. Trzpioła Księgowania wg znowelizowanych regulacji UoR, MSSF/MSR oraz podatkowych - praktyczne wskazówki Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: