Teoria finansów 2600-LFBRdz2TF
Elementy teorii finansów (założenia i warunki zastosowania teorii; modele w teorii finansów; hipotezy, przewidywania i implikacje; przykładowe badania empiryczne teorii finansów; zastosowania praktyczne teorii).
Pojęcia, zagadnienia i narzędzia, którymi posługuje się teoria finansów: m.in.: pojęcie wartości pieniądza w czasie, pojęcie ryzyka i stopy zwrotu, pojęcie struktury terminowej stóp procentowych i zastosowanie w wycenie instrumentów dłużnych, podstawy wyceny instrumentów udziałowych.
Zagadnienia tematyczne:
(1) teorie finansów klasycznych
Teorie kosztu kapitału własnego (udziałowego) (teoria zdyskontowanych przepływów pieniężnych; teoria ekonomicznej wartości dodanej)
Teorie struktury kapitału (teoria struktury kapitału Modiglianiego i Millera, 1958; teoria kosztów agencji Jensena i Meckling-a, 1976 (ang. agency costs theory); teoria preferowanej struktury kapitału w sytuacji asymetrii informacji Donaldson-a (1961) oraz Myers-a i Majluf-a, 1984 (ang. pecking-order theory of capital structure); teoria wymienności struktury kapitału Kraus-a i Litzenberger-a, 1971 (ang. static trade-off theory of capital structure);
Teorie porfelowe: Markowitz, Jednowskaznikowy Model Sharpe’a, CAPM
Teorie wyceny aktywów (teoria efektywności rynków finansowych Fama, 1965 i jej modyfikacje Brown-a, 1968 i 1978; teoria wyceny opcji Black- a i Scholes-a, 1973)
Teorie zachowań finansowych (teoria Mecklinga, 1976, model REMM zachowań „człowieka” (Resourceful, Evaluative, Maximizing Model)
Teorie finansów międzynarodowych
(2) Teorie finansów behawioralnych:
Teoria ograniczeń strategii arbitrażowych
Teoria psychologii poznawczej (błędy poznawcze) w finansach
(3) Koncepcja ryzyka i jego pomiaru, z uwzględnieniem obiektywnej i subiektywnej koncepcji ryzyka; Miary odnoszące się do ryzyka (ryzyko zwykłe, ekstremalne, subiektywne ujęcie w analizie ryzyka)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny Ekonomia i Finanse oraz w dyscyplinach uzupełniających (nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne), w szczególności dla zarządzanie finansami i rachunkowość.
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności finansowej różnych typów organizacji i wykorzystuje teorię Ekonomii i Finansów i dyscyplin uzupełniających (Nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością,
zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny Ekonomia i Finanse oraz dyscyplin uzupełniających (Nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami finansowymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
Kryteria oceniania
WYKŁAD:
Na ocenę przedmiotu składa się wynik z egzaminu.
Egzamin pisemny będzie przeprowadzony w sali dydaktycznej.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby mające zaliczone ćwiczenia.
ĆWICZENIA:
Ocena końcowa zależy od zaangażowania studentów w pracę na zajęciach, pracę zespołową indywidualna poza zajęciami oraz od wyniku kolokwium końcowego.
Ocena ciągła (praca na zajęciach, pisemne prace/zadania zespołowe i indywidualne)
Kolokwium pisemne w sali dydaktycznej.
Praktyki zawodowe
Praktyki zawodowe nie są wymagane dla realizacji przedmiotu
Literatura
PODSTAWOWA:
KSIĄŻKI:
Brigham, E. F., Houston, J. F. 2021. Zarządzanie finansami. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Jajuga K. (red.) 2019. Zarządzanie ryzykiem, PWN
Hull, J. C. 2021. Zarządzanie ryzykiem instytucji finansowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Baker. H. K., Filbeck, G., Nofsinger J. R. (2021) Finanse behawioralne, PWN, OXFORD
PUBLIKACJE:
Fama, E. F. 1970. Efficient Capital Markets: A Review of Theory and Empirical Work. The Journal of Finance, 25(2), 383–417.
Markowitz, H. 1952. Portfolio Selection. The Journal of Finance, 7(1), 77–91.
Sharpe, W. F. 1963. A Simplified Model for Portfolio Analysis. Management Science, 9(2), 277–293.
Sharpe, W. F. 1964. Capital Asset Prices: A Theory of Market Equilibrium under Conditions of Risk. The Journal of Finance, 19(3), 425–442.
Kahneman, D., Tversky, A. 1979. Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk. Econometrica, 47(2), 263–291.
UZUPEŁNIAJĄCA:
Mishkin F., 2004. The economics of money, banking and financial markets, Pearson, Addison Wesley. (accessible online)
Myers, S.C., 2001, Capital structure. Journal of Economic Perspectives—Vol.15, Number 2—Spring 2001—str. 81–102.. https://pubs.aeaweb.org/doi/pdfplus/10.1257/jep.15.2.81
Mishkin F. 2004, The Economics of Money, Banking and Financial Markets, Pearson/Addison Wesley.
Tirole J. 2006 , The Theory of Corporate Finance, Princeton University Press. (dostępna online)
Inne materiały polecane przez prowadzących zajęcia.