Law in International Business 2600-IBP-LinIB
Na zajęciach omówione zostaną kluczowe zasady i przepisy prawne odnoszące się do międzynarodowego handlu. Celem zajęć jest pokazanie uczestnikom, jak otoczenie prawne kształtuje sposób prowadzenia działalności gospodarczej na arenie międzynarodowej. Do udziału w zajęciach nie jest wymagana wcześniejsze wiedza z zakresu prawa - tematyka zostanie w miarę możliwości dostosowana do studentów z innych kierunków. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dwoma podstawowymi systemami prawnymi tzw. globalnej północy, tj. prawem zwyczajowym (common law) i prawem kontynentalnym. Przedstawione zostaną podstawowe zasady i najważniejsze różnice między dwoma systemami. W ten sposób uczestnicy zostaną wprowadzeni w podstawy terminologii prawnej odnoszącej się do międzynarodowej działalności gospodarczej. Pojęcia te zostaną rozszerzone w obszarze umów i prawa spółek - przy użyciu metodologii porównawczej, poprzez wprowadzenie kluczowych instytucji prawnych tych obszarów prawa w różnych systemach prawnych. Omówione zostaną zagadnienia takie jak definicja umowy, wymogi odnoszące się do jej ważności, zasady zawierania umów, rozwiązanie, unieważnienie, naruszenie obowiązków umownych i zasady odpowiedzialności. Przedstawione zostaną podstawowe formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej, zasady ich funkcjonowania i różnice. Dodatkowo omówiona zostanie działalność Światowej Organizacji Handlu (WTO), a także wybrane traktaty międzynarodowe, takie jak TRIPS, CSIG, które kształtują handel międzynarodowy. Analizie poddane zostaną podstawowe regulacje odnoszące się do ochrony własności intelektualnej i kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Podczas zajęć zostaną omówione praktyczne aspekty funkcjonowania sądów i alternatywne metody rozwiązywania sporów (arbitraż i mediacja). Na zajęciach, poza prezentacją, studenci będą pracować indywidualnie i w grupach, analizować wybrane akty prawne i orzecznictwo, rozwiązywać zadania pisemne oraz uczestniczyć w symulacjach postępowań arbitrażowych i mediacyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student:
- wskazuje i analizuje kluczowe akty prawne powiązane z prowadzeniem międzynarodowej działalności gospodarczej
- rozpoznaje i omawia zasady prawne dwóch systemów prawnych: common law i prawa kontynentalnego
- rozpoznaje i omawia zasady sporządzania umów z elementami międzynarodowymi, ich wykonywania oraz konsekwencje naruszenia zobowiązań umownych
- rozpoznaje i omawia zasady funkcjonowania przedsiębiorstw w kontekście międzynarodowym
- analizuje i omawia uwarunkowania prawne handlu międzynarodowego wynikające z funkcjonowania WTO i takich umów międzynarodowych jak TRIPS, CSIG
- rozpoznaje i opisuje główne prawa własności intelektualnej
- analizuje i wyjaśnia działanie sądownictwa i alternatywnych metod rozwiązywania sporów: arbitrażu i mediacji
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny składający się z pytań zamkniętych i otwartych (lub egzamin ustny), próg zaliczenia: 51%; aktywność na zajęciach
Prezentacja, dyskusja, praca indywidualna, praca zespołowa (np. analiza orzecznictwa, tekstów prawnych, artykułów naukowych i prasowych)
Literatura
International business and economics : law and policy / Paul B. Stephan, Julie A. Roin. (BUW free access: https://chamo.buw.uw.edu.pl/lib/item?id=chamo:970785)
Business law / Ewan MacIntyre (UW Faculty of Law and Administration Library: https://chamo.buw.uw.edu.pl/lib/item?id=chamo:1640790)
Introduction to business law / Lucy Jones (BUW free access: https://chamo.buw.uw.edu.pl/lib/item?id=chamo:1743265)
wybrane orzecznictwo i materiały udostępnianie podczas zajęć
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: