International Financial Institutions - investing for more sustainable and inclusive economy 2600-DSz3IFIen
Finansowanie rozwoju, w tym inwestowanie na rzecz bardziej zrównoważonej i inkluzywnej gospodarki, jest jednym z głównych celów międzynarodowych instytucji finansowych. Część I kursu skupia się na przeglądzie multirateralnych banków rozwoju, ich strukturach zarządzania, misji i celach. Część II poświęcona jest omówieniu strategii i działań podejmowanych przez międzynarodowe instytucje finansowe w celu wsparcia transfomacji w kierunku „zielonej gospodarki” i budowy inkluzywnych i odpornych społeczeństw. Przeanalizowane zostaną projekty realizowane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank Światowy.
Część I
1/ Międzynarodowe instytucje finansowe - globalne, regionalne i subregionalne
2/ Międzynarodowe instytucje finansowe - struktury zarządzania
3/ Międzynarodowe instytucje finansowe - misja i cele
4/ Międzynarodowe instytucje finansowe – instrumenty finansowe
5/ Inwestowanie w bardziej zrównoważoną i inkluzywną gospodarkę – jaką rolę odgrywają międzynarodowe instytucje finansowe
Część II
6/ Międzynarodowe instytucje finansowe - strategie i działania
7/ Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - wspieranie zielonej transformacji i bardziej odpowiedzialnego wobec środowiska i społeczeństwa systemu finansowego
8/ Bank Światowy – zrównoważony rozwój i wspieranie inkluzywnych i odpornych społeczeństw
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
- zna i rozumie terminologię i podstawowe podejścia teoretyczne w zakresie przedmiotu: międzynarodowe instytucje finansowe (K_W01)
- zna i rozumie struktury zarządzania, mandaty i cele działalności międzynarodowych instytucji finansowych oraz wykorzystuje teorię ekonomii i finansów, a także dyscypliny uzupełniające, do diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z działalnością i zarządzaniem międzynarodowymi instytucjami finansowymi (K_W02)
- zna i rozumie podstawowe narzędzia finansowania działalności międzynarodowych banków rozwoju w krajach operacji
- zna i rozumie wybrane globalne wyzwania rozwojowe, w tym: potrzebę bardziej zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju, wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i rolę międzynarodowych instytucji finansowych w ich rozwiązywaniu. (K_W05)
W zakresie umiejętności:
- potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu ekonomii i finansów oraz międzynarodowych instytucji finansowych do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniu międzynarodowymi instytucjami finansowymi (K_U01)
- potrafi prawidłowo interpretować procesy, zjawiska i wyzwania społeczne, polityczne, ekonomiczne i środowiskowe oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, stosując odpowiedni dobór źródeł (K_U02)
- potrafi samodzielnie i zespołowo przygotowywać analizy, diagnozy i raporty dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, w tym międzynarodowych, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz przedstawiać je w sposób komunikatywny w języku angielskim (K_U03)
- potrafi planować i organizować pracę własną i zespołową (K_U05)
- posiada umiejętność samokształcenia i doskonalenia nabytych kwalifikacji (K_U06)
W zakresie postaw:
- jest gotowy do krytycznego i racjonalnego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, w tym międzynarodowych (K_K01)
- jest gotowy myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy (K_K02)
- jest gotowy przestrzegać standardów etyki zawodowej (K_K03)
Kryteria oceniania
Ocena efektów pracy studenta składa się z oceny jego aktywności w trakcie zajęć (wypowiedzi oparte na znajomości literatury) oraz oceny przygotowanych i przedstawionych prezentacji slajdów (praca w grupach).
Literatura
- Engen L. i Prizzon A., A Guide to Multirateral Development Banks, Overseas Development Institute, London 2018
- Ahmed M. i Aynauoui K., Accelerating MDB Reform to Address Today’s Global Challenges, Center for Global Development, March 2023
- EBRD Sustainability Report 2023
- Mishkin S. F., Economics of Money, Banking and Financial Markets, 12 Edition, Pearson Education, 2021
- selected publications of the Center for Global Development and Reports and documents of multilateral developments banks
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: