Seminarium licencjackie 2600-DSMdz3SL
Celem seminarium licencjackiego jest nabycie przez studenta/kę podstawowych umiejętności w zakresie pracy badawczej i przygotowanie pracy dyplomowej w zakresie tematyki: Transformacje w gospodarce
Tematyka zajęć:
1/ Wprowadzenie do metodologii pracy naukowej
- cele pracy licencjackiej
- wybór przedmiotu badania
- fakty i teorie
- teoretyczna i empiryczna (praktyczna) część pracy
- teza pracy i metody badawcze
- znaczenie myślenia krytycznego
- literatura przedmiotu i dane empiryczne
- zasady oceny pracy licencjackiej
- zasada samodzielności w pracy naukowej i problem plagiatu
2/ Wprowadzenie do problematyki stanowiącej przedmiot seminarium: Transformacje w gospodarce
W ostatnich latach, gospodarki Polski, Europy i świata doświadczają wielorakich zmian, przekształceń – transformacji. Są to m.in.:
- transformacja systemowa
- transformacja energetyczna,
- transformacja cyfrowa,
- zielona transformacja,
które są przejawem głębokich przemian współczesnego świata – gospodarki i społeczeństwa.
3/ określenie tematyki prac licencjackich
- studia literatury przedmiotu
- określenie tematu pracy – prace pisane w ramach seminarium odnoszą się do wybranych aspektów zachodzących zmian, transformacji gospodarki i przedsiębiorstw w Polsce i innych krajach. Przykładowe obszary tematyczne prac licencjackich:
- znaczenie cyfrowej transformacji dla funkcjonowania przedsiębiorstw
- zmiany w modelach i metodach zarządzania
- sprawiedliwa i zielona transformacja
- kryzys klimatyczny a transformacja energetyczna
- praworządność i demokracja a funkcjonowanie gospodarki i przedsiębiorstw
- nowe technologie i cyfryzacja gospodarki
- polska gospodarka w Unii Europejskiej
4/ przygotowanie projektu pracy licencjackiej wg zadanej struktury
- przedmiot pracy
- cele pracy
- pytania badawcze
- tezy (hipotezy) pracy
- struktura pracy
5/ napisanie pracy licencjackiej
- student przedstawia promotorowi pracę wg określonego harmonogramu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
W cyklu 2023L: seminaria licencjackie obowiązkowe | Ogólnie: seminaria licencjackie | W cyklu 2024Z: seminaria licencjackie obowiązkowe | W cyklu 2023Z: seminaria licencjackie obowiązkowe |
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
- zna i rozumie terminologię i podstawowe problemy teoretyczne w zakresie nauk o zarządzaniu oraz nauk pokrewnych, tj. ekonomii i finansów (K_W01)
- zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury, praktyki i cele działalności różnych organizacji, ich kluczowe funkcje i ich relacje z otoczeniem, a także rozumie problematykę zmian zachodzących w organizacjach i ich relacjach z otoczeniem (K_W02)
- zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki (K_W03)
- zna i rozumie wybrane wyzwania rozwojowe, w tym m.in. zmiany w modelach i metodach zarządzania, transformacje systemów gospodarczych, transformację energetyczną, zieloną transformację i inne. (K_W05)
W zakresie umiejętności:
- potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu, ekonomii i finansów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami organizacji, w tym przede wszystkim różnego rodzaju przemian i transformacji (K_U01)
- potrafi prawidłowo interpretować procesy, zjawiska i wyzwania społeczne, polityczne, ekonomiczne i środowiskowe oraz ich wpływ na decyzje w organizacjach, funkcjonowanie i transformacje organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł (K_U02)
- potrafi samodzielne i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania i zmian w organizacji, sektorze i całej gospodarce oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim (K_U03)
- potrafi planować i organizować pracę własną i zespołową (K_U05)
- posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji (K_U06)
W zakresie postaw:
- jest gotów do krytycznego i racjonalnego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem i zmianami organizacji, sektora i całej gospodarki (K_K01)
- gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy (K_K02)
- gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych (K_K03)
Kryteria oceniania
Ocena pracy studenta/ki w ramach seminarium jest dwuetapowa: oceniany jest projekt pracy licencjackiej oraz gotowa praca licencjacka
Projekt pracy licencjackiej - oceniana jest zawartość merytoryczna projektu, w szczególności przedstawienie tematyki badania i jego celów, sformułowanie tez i określenie metod badania, struktura pracy i dobór literatury
Praca licencjacka - oceniana jest na podstawie recenzji pracy licencjackie, w której ocenie podlegają zarówno strona merytoryczna, jak i formalna pracy, poprawność sformułowania celów (tez) pracy, przegląd literatury przedmiotu i argumenty empiryczne (praktyczne), a także poprawność doboru literatury
Literatura
Zgodnie z wytycznymi Wydziału Zarządzania dotyczącymi prac dyplomowych, bibliografia pracy licencjackiej powinna zawierać co najmniej 15 pozycji naukowych, w tym 2 obcojęzyczne.
Dobór literatury jest pochodną tematyki pracy i w dużym stopniu zależy od kreatywności studenta/ki
Niżej podane pozycje literatury (w głównej mierze o charakterze podręcznikowym) mogą być pomocne we wstępnych studiach problemów podejmowanych w ramach seminarium, mogą także ukierunkować dalsze studia literatury:
- Wysokińska Z. (2021) „A Review of the Impact of the Digital Transformation on the Global and European Economy”, Comparative Economic Research, Central and Eastern Europe, Vol 24, No 3.
- Młynarski T. (2019) Unia Europejska w procesie transformacji energetycznej, Oficyna Wydawnicza KA AFM
- Aslund A., (2002), Building Capitalism. The Transformation of Former Soviet Bloc, Cambridge University Press, Cambridge.
- Balcerowicz L. (1997), Socjalizm, kapitalizm, transformacja, szkice z przełomu epoki, Wydawnictwo Naukowe PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: