Rachunek kosztów 2600-DSFRz3rogRK
1. Istota, zakres i zadania rachunku kosztów.. Pojęcie kosztów. Klasyfikacja kosztów dla celów sprawozdawczych, decyzyjnych i kontrolnych.
2. Zasady alokacji kosztów na zdefiniowane obiekty kosztów w różnych rozwiązaniach rachunku kosztów. Metody rozliczania kosztów działalności pomocniczej.
3. Kalkulacja jednostkowego kosztu wytworzenia: produktu gotowego, warianty wyceny produkcji niezakończonej. Metody kalkulacji podziałowej: prosta, współczynnikowa i odjemna. Metoda kalkulacji doliczeniowej asortymentowej i zleceniowej.
4. Metoda kalkulacji fazowej (procesowej) półfabrykatowej i bezpółfabrykatowej. Kalkulacja kosztu wytworzenia produktów przy uwzględnieniu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Rozliczanie odchyleń budżetowych. Rachunek kosztów normalnych.
5. Zasobowo-procesowy rachunek kosztów odmiana rachunku kosztów działań – odniesienie kosztów na zasoby, działania i produkty.
6. Rachunek kosztów standardowych. Pojęcie i rodzaje standardów kosztów, analiza odchyleń. Planowanie i kontrola kosztów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
S1_W01 - Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu terminologię dotyczącą rachunkowości w organizacjach gospodarczych, w szczególności dla zarządzania finansami i rachunku kosztów
S1_W02_ Zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące rozliczania kosztów w różnych typach organizacji i wykorzystuje teorię rachunku kosztów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów
S1_W03_Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
S1_W05 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, w szczególności dotyczące zarządzania kosztami.
W zakresie umiejętności:
S1_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi i zarządzania kosztami w organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
S1_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
S1_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące rachunku kosztów w organizacjach, rachunkowości oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
S1_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego.
S1_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
W zakresie postaw:
S1_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami i kosztami w organizacjach, rachunkowością.
S2_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia są weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas zajęć i podczas zaliczenia na koniec semestru:
Zaliczenie: bieżący udział w zajęciach (2 quizy na 3 i 5 zajęciach) – 50%, test końcowy (pytania zamknięte i otwarte) – 50%,
Ocena dostateczna od 51%.
Literatura
Literatura podstawowa
G.Świderska red, (2010), Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza, Difin (dostęp: sde.wz.uw.edu.pl)
Literatura uzupełniająca:
J.Rutkowska (2022), Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Sekacja Wydawnicza WZUW, Warszawa
G.Świderska, (2019), Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa,
D.Maciejowska, Koszty i ich rachunek, Wydawnictwo Naukowe WZ UW, Warszawa, wyd.V, 2018.
C.Drury (2021), Management and cost accounting,, Andover : Cengage Learning EMEA
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: