Seminarium licencjackie 2600-DSFRz3SLpw
Instruktaż pisania pracy dyplomowej, procedura, przebieg, terminy, wymagania.
Obszary tematyczne prac dyplomowych:
1. Źródła i mechanizmy finansowania dłużnego (standardowe): kredyt, leasing, faktoring, emisja obligacji, inne.
2. Źródła i mechanizmy finansowania dłużnego (niekonwencjonalne): pozabankowe pożyczki i mikropożyczki, poręczenia i programy gwarancyjne.
3. Źródła i mechanizmy finansowania kapitałowego (equity): fundusze kapitału zalążkowego (finansowanie start-upów), fundusze venture capital, aniołowie biznesu, struktury organizacyjne wehikułów finansowych, finansowanie mezzaninowe.
4. Źródła i mechanizmy finansowania bezzwrotnego (programy dotacyjne) - środki na działalność gospodarczą, inwestycje w sektorze przedsiębiorstw i w jednostkach samorządu terytorialnego – w ramach programów unijnych (w perspektywach finansowych: 2014-2020, 2021-2027).
5. Nowe trendy w finansowaniu działalności gospodarczej – finansowanie społecznościowe, finansowanie mieszane (instrumenty finansowe z umorzeniami i dotacjami).
6. Struktury i mechanizmy pozyskiwania finansowania (rynek giełdowy New Connect, GPW, obrót publiczny / prywatny, fundusze funduszy (powiernicze w rozumieniu instrumentów finansowych w polityce spójności UE, regionalne fundusze rozwoju).
7. Inne zagadnienia (w uzgodnieniu z prowadzącym seminarium licencjackie).
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/Studentka po ukończeniu seminarium:
w zakresie wiedzy:
• Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu terminologię w zakresie dyscypliny ekonomia i finanse oraz w dyscyplinach uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne), w szczególności dla zarządzania finansami (K_W01).
• Zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności finansowej różnych typów organizacji i wykorzystuje teorię ekonomii i finansów i dyscyplin uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych (K_W02).
• Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki (K_W03).
• Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki (K_W04).
• Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w szczególności w zakresie prawnych regulacji i praktyk dotyczących działalności gospodarczej (K_W05).
w zakresie umiejętności:
• Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse oraz dyscyplin uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami finansowymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody (K_U01).
• Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł (K_U02).
• Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne (K_U03).
w zakresie postaw:
• Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych (K_K01).
Kryteria oceniania
Zaliczenie z tytułu ustalenia tematu oraz za przygotowanie konspektu pracy dyplomowej wraz z listą literatury podstawowej.
Literatura
Literatura naukowa – odpowiednio do tematu pracy licencjackiej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: