Teoria finansów 2600-DSFRdz2TF
Elementy teorii finansów (założenia i warunki zastosowania teorii; modele w teorii finansów; hipotezy, przewidywania i implikacje; przykładowe badania empiryczne teorii finansów; zastosowania praktyczne teorii).
Pojęcia, zagadnienia i narzędzia, którymi posługuje się teoria finansów: m.in.: pojęcie wartości pieniądza w czasie, pojęcie ryzyka i stopy zwrotu, pojęcie struktury terminowej stóp procentowych i zastosowanie w wycenie instrumentów dłużnych, podstawy wyceny instrumentów udziałowych.
Zagadnienia tematyczne:
I. Taksonomia teorii finansowych:
(1) teorie finansów klasycznych
Teorie struktury kapitału (teoria struktury kapitału Modiglianiego i Millera, 1958; teoria kosztów agencji Jensena i Meckling-a, 1976 (ang. agency costs theory); teoria preferowanej struktury kapitału w sytuacji asymetrii informacji Donaldson-a (1961) oraz Myers-a i Majluf-a, 1984 (ang. pecking-order theory of capital structure); teoria wymienności struktury kapitału Kraus-a i Litzenberger-a, 1971 (ang. static trade-off theory of capital structure);
Teorie porfelowe: Markowitz, Jednowskaznikowy Model Sharpe’a, CAPM
Teorie wyceny aktywów (teoria efektywności rynków finansowych Fama, 1965 i jej modyfikacje Brown-a, 1968 i 1978; teoria wyceny opcji Black- a i Scholes-a, 1973)
Teorie kosztu kapitału własnego (udziałowego) (teoria zdyskontowanych przepływów pieniężnych; teoria ekonomicznej wartości dodanej)
Teorie zachowań finansowych (teoria Mecklinga, 1976, model REMM zachowań „człowieka” (Resourceful, Evaluative, Maximizing Model)
Teorie finansów międzynarodowych
(2) Teorie finansów behawioralnych:
Teoria ograniczeń strategii arbitrażowych
Teoria psychologii poznawczej (błędy poznawcze) w finansach
II. Koncepcja ryzyka i jego pomiaru, z uwzględnieniem obiektywnej i subiektywnej koncepcji ryzyka; Miary odnoszące się do ryzyka (ryzyko zwykłe, ekstremalne, subiektywne ujęcie w analizie ryzyka)
III,. Przyczyny istnienia pośrednictwa finansowego oraz regulacji na rynkach finansowych , struktura sektorów finansowych, Rola asymetrii informacji w kształtowaniu struktury sektorów finansowych
IV,. Związek między konkurencją a ryzykiem
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01
K_W02
K_W03
K_W05
K_U01
K_U02
K_U03
K_U05
K_U06
K_K01
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny Ekonomia i Finanse oraz w dyscyplinach uzupełniających (nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne), w szczególności dla zarządzanie finansami i rachunkowość.
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności finansowej różnych typów organizacji i wykorzystuje teorię Ekonomii i Finansów i dyscyplin uzupełniających (Nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością,
zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny Ekonomia i Finanse oraz dyscyplin uzupełniających (Nauki o Zarządzaniu i Jakości, Nauki Prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami finansowymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
Kryteria oceniania
WYKŁAD:
Ocena końcowa z wykładu jest efektem napisania egzaminu pisemnego na ocenę (możliwe różne formy pytań m.in. otwarte, definicje, zadania, w tym również test wielokrotnego wyboru).
ĆWICZENIA:
Ocena z ćwiczeń obejmuje następujące kryteria:
oceny pracy studenta:
- prace domowe, m.in. projekty, prezentacje, prasówki
- aktywność na zajęciach
- praca w grupach
- test / sprawdzian pisemny
Obecność obowiązkowa - dopuszczalne są 2 nieobecności.
Test / sprawdzian pisemny i egzamin mogą być przeprowadzane stacjonarnie (w sali dydaktycznej) lub online
Literatura
PODSTAWOWA:
Rozdziały wskazane przez prowadzącego z:
Jajuga K. (red.) 2019. Zarządzanie ryzykiem, PWN
Baker. H. K., Filbeck, G., Nofsinger J. R. (2021) Finanse behawioralne, PWN, OXFORD
Mishkin F., 2004. The economics of money, banking and financial markets, Pearson, Addison Wesley. (accessible online)
oraz
Myers, S.C., 2001, Capital structure. Journal of Economic Perspectives—Vol.15, Number 2—Spring 2001—str. 81–102.. https://pubs.aeaweb.org/doi/pdfplus/10.1257/jep.15.2.81
UZUPEŁNIAJĄCA:
Tirole J. (2006 ), The Theory of Corporate Finance, Princeton University Press. (dostępna online)
Inne materiały polecane przez prowadzących zajęcia
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: