Rachunkowość finansowa I 2600-DSFRdz2RFI
Ewidencja inwestycji krótkoterminowych: aktywów pieniężnych i krótkoterminowych aktywów finansowych. Składniki inwestycji krótkoterminowych oraz elementy je różnicujące. Zasady wyceny inwestycji krótkoterminowych. Przykłady ewidencji inwestycji krótkoterminowych.
Ewidencja rozrachunków – należności i zobowiązania. Rodzaje rozrachunków oraz zasady wyceny należności i zobowiązań. Przykłady ewidencji rozrachunków z kontrahentami, z pracownikami, publicznoprawnych i pozostałych.
Rzeczowe aktywa obrotowe (zapasy). - Zapasy materiałów, towarów i produktów. Zasady wyceny – metody: FIFO, LIFO, AVCO i średniej ważonej. Wycena bilansowa. Ewidencja analityczna, a inwentaryzacja. Przykłady ewidencji zakupu i rozchodu materiałów, towarów i produktów.
Wartości niematerialne i prawne. - Podstawowe kategorie, zasady wyceny i metody amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych. Przykłady ewidencji nabycia oraz zmiany wartości i stanu wartości niematerialnych i prawnych.
Rzeczowe aktywa trwałe. - Podstawowe kategorie, zasady wyceny i metody amortyzacji środków trwałych. Przykłady ewidencji nabycia oraz zmiany stanu i wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Inwestycje długoterminowe. - Podstawowe kategorie i zasady wyceny inwestycji długoterminowych.
Przykłady ewidencji inwestycji długoterminowych w nieruchomości i aktywa finansowe.
Kapitały własne i rezerwy. - Rodzaje i zasady wyceny kapitałów własnych i rezerw. Przykłady ewidencji tworzenia i wykorzystania kapitałów własnych i rezerw.
Księgowe ustalenie wyniku ze sprzedaży w różnych wariantach ewidencyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student powinien:
rozpoznać i zaksięgować transakcje i zdarzenia w zakresie przychodów, kosztów, aktywów, zobowiązań I kapitałów zgodnie z regulacjami prawa bilansowego,
zastosować zasady wyceny,
rozumieć, w jaki sposób mogą być wykorzystywane informacje z systemu rachunkowości,
rozumieć i identyfikować główne typy operacji gospodarczych,
prezentować sposoby rozwiązywania problemów księgowych na podstawie posiadanych danych
Kryteria oceniania
wykłady – egzamin pisemny (możliwość zwolnienia po uzgodnieniu z prowadzącymi ćwiczenia; w takim przypadku ocena z ćwiczeń jest oceną z egzaminu)
ćwiczenia – pozytywna ocena z dwóch prac pisemnych oraz aktywny udział w zajęciach.
Literatura
1.E. Kalwasińska, D. Maciejowska; Rachunkowość finansowa w teorii i praktyce według najnowszego polskiego prawa bilansowego, Wydawnictwa Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa 2012.
2.Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.– tekst ujednolicony.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: