Ekonometria 2600-DSFRdz2EKON
1. Przedmiot ekonometrii. Teoria ekonomii a model ekonometryczny.
2. Estymacja klasyczną metodą najmniejszych kwadratów (KMNK) – dopasowanie prostej do obserwacji. Model z jedną zmienną objaśniającą i z wieloma zmiennymi objaśniającymi.
3. Miary dopasowania modelu i interpretacja parametrów modelu – zależność liniowa (w tym dla przekształconych zmiennych). Analiza wariancji.
4. Wnioskowanie statystyczne w KMNK. Założenia na temat rozkładu błędu losowego. Testy statystyczne t i F.
5. Metody doboru zmiennych objaśniających do modelu ekonometrycznego. Wstępna analiza danych statystycznych. Zmienne zerojedynkowe w modelu. Obserwacje odstające– wykrywanie ich obecności w zbiorze danych i metody postępowania.
6. KMNK – założenia, własności estymatora MNK, efektywność estymatora MNK: twierdzenie Gaussa-Markowa.
7. Testy diagnostyczne – testowanie postaci funkcyjnej, normalności rozkładu, stabilności parametrów, homoskedastyczności, autokorelacji.
8. Podstawowe problemy estymacji za pomocą MNK – zmienne pominięte, zmienne nieistotne, współliniowość, równoczesność.
9. Modele nieliniowe. Metody doboru postaci analitycznej modelu. Metody estymacji modeli nieliniowych.
10. Modele zmiennych jakościowych: logit, probit, LMP (estymacja, weryfikacja i predykcja)
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
K_W01
Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne).
K_W02
Zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności finansowej różnych typów organizacji i wykorzystuje teorię zarządzania i dyscyplin uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych
K_W03
Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki
K_W05
Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_U01
Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych
problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące lub opracowując nowe metody.
K_U02
Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03
Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypowych problemów związanych z funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U05
Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06
Posiada zdolność do samokształcenia się, podnoszenia zdobytych
kwalifikacji i wspierania innych w tym zakresie.
K_K01
Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
Kryteria oceniania
Praca końcowa
Liczba punktów / ocena
51-60 / dst
61-70 / dst+
71-80 / db
81-90 / db+
91-100 / bdb
Literatura
Podstawowa:
Borkowski B., Dudek H., Szczesny W., Ekonometria, wybrane zagadnienia. PWE, Warszawa 2003 i dalsze wydania.
Kufel T. Ekonometria Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem programu GRETL, PWN, Warszawa, wyd. 3, 2020.
Lipiec-Zajchowska M. Wspomaganie procesów decyzyjnych. Tom II. Ekonometria Beck 2003.
Uzupełniająca:
Gajda J., Ekonometria praktyczna, Absolwent, Łódź 1996.
Gruszczyński M. i In., Ekonometria i badania operacyjne, PWN, Warszawa, 2009.
Turyna B., Statystyka dla ekonomistów, Difin, Warszawa, 2011.
Greene W.H. Econometric Analysis, Prentice-Hall, 2006 (i kolejne wydania)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: