Rynek ubezpieczeń 2600-DSFRdz/w3zifRU
Jako wprowadzenie do przedmiotu przedstawiona zostanie historia ubezpieczeń, w tym rozwój działalności ubezpieczeniowej na świecie i w Polsce (od starożytności do XXI wieku).
Następnie podczas zajęć omówione zostaną regulacje prawne w zakresie ubezpieczeń – zarówno unijne (główne dyrektywy, proces harmonizacji prawa wspólnotowego, jednolity rynek ubezpieczeń w UE itp.), a także polskie (ustawy, rozporządzenia i inne regulacje, np. tablice trwania życia).
W zakresie nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym w Polsce omówiona zostanie przede wszystkim Komisja Nadzoru Finansowego (organizacja, zadania, metody działania itp.). Ponadto, przedstawione zostaną także inne instytucje, w szczególności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Rzecznik Finansowy, Polska Izba Ubezpieczeń i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jeśli chodzi o rynek ubezpieczeń w Polsce, to zostanie przedstawiona jego charakterystyka i struktura, w tym: formy działalności ubezpieczeniowej, działy ubezpieczeń (dział I i II), podmioty funkcjonujące na polskim rynku, pośrednicy ubezpieczeniowi (agenci i brokerzy ubezpieczeniowi) itp.
Osobnym zagadnieniem będą produkty ubezpieczeniowe oferowane na rynku, w tym ubezpieczenia osobowe (m.in. ubezpieczenia na życie i dożycie, mieszane, posagowe) oraz ubezpieczenia mienia (ubezpieczenia nieruchomości, komunikacyjne, turystyczne, biznesowe, rolnicze itp.).
Jeśli chodzi o ubezpieczenia społeczne, to omówione zostaną ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Ponadto, przedstawione zostaną także ubezpieczenie zdrowotne (obowiązkowe i dobrowolne). Przybliżone zostaną również kluczowe instytucje, w szczególności Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Wybrane zagadnienia z zakresu gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń obejmować będą: bilans zakładu ubezpieczeń, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, zasady lokowania środków finansowych przez zakłady ubezpieczeń itp.
Przedstawione zostaną również wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń w Polsce (publikowane przez GUS i KNF), w tym m.in. przychody i koszty (składki, odszkodowania i świadczenia), wynik finansowy i wynik techniczny, aktywa i pasywa itp.
Na zakończenie omówione zostaną zagadnienia reasekuracji i koasekuracji, czyli metody transferu i współdzielenia ryzyka na rynku ubezpieczeń.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Studenci po zakończeniu kursu:
W zakresie wiedzy:
• znają i rozumieją terminologię i podstawowe modele teoretyczne w zakresie systemu finansowego gospodarki (K_W01)
• znają i rozumieją w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące podmiotów oraz systemu finansowego gospodarki (K_W02)
• znają i rozumieją w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania podmiotów oraz systemu finansowego gospodarki (K_W03)
• znają i rozumieją procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki (K_W05)
W zakresie umiejętności:
• potrafią wykorzystać teorię systemu finansowego gospodarki do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji (K_U01)
• potrafią prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji (K_U02)
• potrafią samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania podmiotów i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne (K_U03)
• potrafią planować, organizować pracę własną i zespołową (K_U05)
• posiadają zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji (K_U06)
W zakresie podstaw:
• gotowi są do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki (K_K01)
• gotowi są do przestrzegania zawodowych standardów etycznych (K_K03)
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą oceniane zarówno na bieżąco w trakcie prowadzonych zajęć (dyskusje i prezentacje na zajęciach, indywidualne i zespołowe prace domowe itp.), jak również po zakończeniu zajęć (egzamin końcowy – kolokwium).
Egzamin końcowy (kolokwium) w formie pisemnej na portalu Kampus (pisany stacjonarnie na uczelni). Pytania zamknięte testowe (jednokrotnego wyboru). Wymagane co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi. W indywidualnych przypadkach możliwy egzamin ustny. Egzamin poprawkowy w formie ustnej.
Literatura
Literatura podstawowa:
• M. Iwanicz-Drozdowska (red.), Ubezpieczenia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2024
• W. Ronka-Chmielowiec (red.), Ubezpieczenia, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016
Literatura uzupełniająca:
• D. Ostrowska, P. Jamróz (red.), Ubezpieczenia gospodarcze i społeczne w Polsce, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2021
• J. Kuźniar (red.), Ubezpieczenia społeczne, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2022
• Ubezpieczenia społeczne (opracowanie zbiorowe), Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2024
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: