Podstawy gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń 2600-DSFRdz/w3zifPGF
Celem wykładu jest:
● omówienie i przeprowadzenie analizy regulacji krajowych i wspólnotowych określających zasady prowadzenia gospodarki finansowej zakładu ubezpieczeń (dyrektywa Wypłacalność II, ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej),
● omówienie i przeprowadzenie analizy specyfiki gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń,
● omówienie i przeprowadzenie analizy sprawozdawczości finansowej w zakładach ubezpieczeń,
● omówienie i przeprowadzenie analizy wymagań ustawowych dla gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń (w tym m.in. minimalnego wymogu wypłacalności, kapitałowego wymogu wypłacalności etc.),
● omówienie i przeprowadzenie analizy zarządzania rezerwami techniczno-ubezpieczeniowymi w zakładach ubezpieczeń,
● omówienie i przeprowadzenie analizy zarządzania działalnością inwestycyjną zakładów ubezpieczeń,
● omówienie i przeprowadzenie analizy zarządzania płynnością zakładów ubezpieczeń,
● omówienie i przeprowadzenie analizy oceny działalności zakładów ubezpieczeń na podstawie sprawozdań finansowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
S2_W01 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu terminologię dotyczącą rachunkowości w organizacjach gospodarczych w zakresie dyscypliny ekonomia i finanse oraz w dyscyplinach uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne).
S2_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki odnoszące się do rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
S2_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne odnoszące się do rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
S2_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne odnoszące się do rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
S2_W05 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na prowadzenie rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
S2_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny ekonomia i finanse oraz dyscyplin uzupełniających (nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z prowadzeniem rachunkowości w organizacjach gospodarczych, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
S2_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na prowadzenie rachunkowości w organizacjach gospodarczych, stosując właściwy dobór źródeł.
S2_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące rachunkowości w organizacjach gospodarczych oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
S2_U04 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
S2_U05 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
S2_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z prowadzeniem rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
S2_K02 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych z prowadzeniem rachunkowości w organizacjach gospodarczych.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą weryfikowane podczas zaliczenia egzaminu.
Końcowy egzamin pisemny stacjonarny lub na portalu e-Nauka (możliwe różne formy poleceń, m.in. pytania zamknięte testowe jedno- i wielokrotnego wyboru, zadania, definicje, pytania otwarte)
Egzamin pisemny, stacjonarny (100% oceny) - możliwe różne formy poleceń, m.in. pytania zamknięte testowe jedno- i wielokrotnego wyboru, zadania, definicje, pytania otwarte
Szacunkowe egzaminacyjne progi procentowe:
0-49% ocena 2
50-57% ocena 3
58-70% ocena 3,5
71-82% ocena 4
83-95% ocena 4,5
96-100% ocena 5
W indywidualnych przypadkach możliwy egzamin ustny.
Literatura
Literatura podstawowa:
1) Jonas K., Rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, Difin, Warszawa 2020.
Literatura uzupełniająca:
1) Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, rozdziały 9-11;
2) Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, art. 44, załącznik nr 3;
3) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2016 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji;
4) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II);
5) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II);
6) Czerwińska T., Jajuga K., (red.), 2015, Ryzyko instytucji finansowych, Warszawa: C.H. Beck.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: