Terapia rodzinna i grupowa 2500-SP308-15
I. TERAPIA RODZINNA
Modele terapii rodzinnej opartej na teorii systemów i komunikacji
1 Teoria systemów i komunikacji, pierwszy model krótkoterminowej terapii rodzinnej systemowej Jacksona i krótkoterminowej terapii systemowej Sevini-Palatzoli i grupy z Mediolanu.
2. Krótkoterminowa terapia strukturalna Minuchina
3 Krótkoterminowa terapia strategiczna zespołu z Mental Reaserch Institute i strukturalno-strategiczna Haley’a i Madanes.
Model terapii rodzinnej opartej na teorii uczenia się
4. Behawioralna terapia rodzinna – Patterson.
Modele terapii rodzinnej międzygeneracyjnej opartej na teorii psychoanalitycznej
5. Terapia rodzinna oparta na teorii indywiduacji (odróżnienia Ja od rodziny pochodzenia) - Bowen i terapia rodzinna oparta na teorii ukrytych lojalności - Boszormenyi – Nagy.
Model terapii rodzinnej oparty na teorii relacji z obiektem
6. Terapia rodzinna oparta na teorii relacji obiektem - Dicks.
Model terapii oparty na teorii personalizmu i fenomenologii
7. Terapia rodzinna oparta na doświadczaniu emocji tu i teraz – Satir
8. Wyniki badań nad skutecznością terapii rodzinnej
II. TERAPIA GRUPOWA
9. Teoria dynamiki grupowej i jej aplikacja w psychoterapii grupowej (treść dyskusji a kanały komunikacji, struktura małej grupy, fazy rozwoju, role pełnione w grupie). Koncepcja Yaloma „czynników leczących" działających w grupie terapeutycznej. Cele grup terapeutycznych, dobór uczestników i przygotowanie do udziału.
10. Modele terapii grupowej wykorzystujące procesy grupowe w celach terapeutycznych: Interakcyjna terapia grupowa skoncentrowana na doświadczeniu tu i teraz – Yalom; Spontaniczna psychodrama jako metoda terapii – Moreno; Behawioralna terapia grupowa nastawiona na uczenie umiejętności społecznych; Analityczna terapia grupowa - Foulkes i Bion; Społeczność lecznicza oparta na zasadach społecznej rehabilitacji.
11. Techniki psychoterapeutyczne wykorzystujące procesy grupowe w celach terapeutycznych i czynniki leczące w ambulatoryjnej długoterminowej terapii grupowej.
12. Techniki psychoterapeutyczne wykorzystujące procesy grupowe w celach terapeutycznych i czynniki leczące w szpitalnej krótkoterminowej terapii grupowej.
13. Techniki grupowe nie wykorzystujące procesów grupowych w celach terapeutycznych: Grupowa terapia Gestalt – Perls; Indywidualna psychoanaliza w grupie; Behawioralna terapia grupowa.
14. Wyniki badan nad skutecznością terapii grupowej.
15. Obszary zastosowań grup terapeutycznych: prewencja zaburzeń psychicznych w szkołach i miejscu pracy, rozwiązywanie problemów psychologicznych związanych z chorobami somatycznymi w szpitalach, leczenie zaburzeń psychicznych w szpitalach i rehabilitacja przestępców w oddziałach szpitalnych lub więzieniach.
Kierunek podstawowy MISMaP
Efekty kształcenia
- Student ma pogłębioną wiedzę o zakładanych przez poszczególne podejścia czynnikach leczących i używanych procedurach terapeutycznych opartych na tych założeniach w terapii rodzinnej i grupowej oraz o wynikach badań dotyczących skuteczności tych procedur.
- Rozumie zależności między typem problemu indywidualnego lub relacyjnego a procedurą psychoterapeutyczną wymaganą do jego wyeliminowania, w terapii rodzinnej i grupowej.
- Potrafi dobrać procedurę psychoterapeutyczną do problemu indywidualnego lub relacyjnego w zależności od natury problemu, w terapii rodzinnej i grupowej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę
Literatura
Literatura obowiązkowa:
-Goldberg H. i Goldberg I. (2006). Terapia rodzin: Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Yalom I. (2006). Psychoterapia grupowa. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Corey i Corey. (1995) Grupy zasady i techniki grupowej pomocy psychologicznej.
- Rakowska J.M. (2005).Skuteczność psychoterapii. Warszawa: Scholar (Rozdziały dotyczące wyników badań nad terapią rodzinną i grupową).
Literatura uzupełniająca:
- Bernard H. i MacKenzi K. (red). (2001). Podstawy terapii grupowej. GWP.
- Wardaszko-Łyskowska H. (red). (1980). Terapia grupowa w psychiatrii. PZWL.
- Namysłowska I. (2000). Terapia rodzin. Instytut Psychiatrii i Neurologii.
- Barbaro B. (red). (1997). Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny. Collegium Medium UJ.
- Rakowska JM. (2002). Terapia krótkoterminowa. Scholar.
- Tryjarska B. (2005). Terapia rodzinna. W: Psychoterapia. Teorie. L Grzesiuk (red.). Eneteia.
- Group Counselling and Psychotherapy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: