Podstawy neurologii 2500-PL-PS-SP301-20
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2024L:
Neurologia jest nauką i dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem funkcji oraz diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Częstość występowania chorób ośrodkowego układu nerwowego takich jak udary mózgu, demencje, choroba Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane oraz ich wpływ na funkcjonowanie człowieka oraz społeczeństwa, plasuje neurologię jako jedną z najważniejszych dziedzin nauk o zdrowiu. Szerokie spektrum następstw uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, obejmujące również zaburzenia poznawcze, behawioralne czy emocjonalne, wyznacza interdyscyplinarny charakter neurologii i warunkuje konieczność stałej współpracy neurologów i psychologów, a przy tym posługiwanie się wspólnym językiem i tym samym paradygmatem naukowym. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
- posiada wiedzę z zakresu biologicznych podstaw i mechanizmów
działania ośrodkowego układu nerwowego, w tym anatomii i fizjologii układu nerwowego, genetyki i psychofizjologii (K_W04).
- zna mechanizmy powstawania i skutki uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz następstwa uszkodzeń poszczególnych rejonów ośrodkowego układu nerwowego oraz potrafi scharakteryzować
przebieg najczęstszych schorzeń neurologicznych i ich leczenie (np. farmakologiczne)(K_W13)
- rozumie podstawy metodologiczne badań diagnostycznych stosowanych w neurologii i umie dokonywać analizy wyników badań naukowych, korzystając z odpowiednich metod i narzędzi stosowanych w neurologii (K_U04).
- potrafi (w podstawowym zakresie) interpretować wyniki badań stosowanych w neurologii i przekazywać je językiem używanym w klinice neurologicznej (K_U06)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: