Podstawy programowania w Pythonie dla psychologów 2500-PL-PS-FO7-04
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2024L:
Umiejętność programowania nie jest obecnie domeną zarezerwowaną dla wąskiego grona specjalistów. Konieczność samodzielnego wyekstrahowania i przetworzenia na własne potrzeby danych, a także tworzenia prostych narzędzi cyfrowych wymaga pozyskania nowych kompetencji. Język Python jest idealnym rozwiązaniem dla psychologów (oraz przedstawicieli innych nauk społecznych), nieposiadających często rozbudowanej wiedzy matematycznej/informatycznej, a zajmujących się pozyskiwaniem i analizą danych. To jeden z najprostszych do nauki a jednocześnie najbardziej wszechstronnych i efektywnych języków programowania. Jego ciągły rozwój sprawia, że staje się podstawowym narzędziem m.in. w dziedzinie data science. Zastosowania Pythona wykraczają jednak poza analizę danych. Współcześnie wykorzystuje się go również do projektowania aplikacji internetowych, desktopowych i mobilnych. Kurs jest odpowiedzią na rosnącą rolę kompetencji cyfrowych we współczesnej nauce i praktyce. W trakcie zajęć uczestnicy nabywają znajomości podstawowej składni języka, typów danych (skalarnych i złożonych), instrukcji warunkowych, sterowania przepływem programu, tworzenia funkcji oraz pisania użytecznych algorytmów i skryptów. Samodzielnie tworzone programy i ich części uwzględniające m.in. specyfikę danych psychologicznych, mają za zadanie umożliwić zbudowanie trwałych umiejętności rozumienia kodu, jego tworzenia i poszukiwania różnych rozwiązań dla problemów często spotykanych np. w trakcie realizacji badań naukowych. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Ponadto w trakcie kursu uczestnicy będą musieli dostarczyć swoje rozwiązania na przynajmniej trzy krótkie zadania programistyczne, które będą warunkiem zaliczenia przedmiotu. Ocena z przedmiotu będzie oparta ocenie z kolokwium zaliczeniowego (konieczne uzyskanie przynajmniej 50% punktów). |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
Rozumie, z jakich źródeł można czerpać dane, lub jak można je wygenerować (K_W03).
Zna podstawy programowania w języku Python (K_W03).
Zna możliwe zastosowania metod przetwarzania i analizy danych przy pomocy języka Python (K_W03).
Potrafi za pomocą języka Python wyszukiwać, gromadzić i przygotować do analizy dane dotyczące różnych zjawisk psychologicznych/społecznych (K_U04).
Potrafi przygotować środowisko programistyczne dla języka Python wraz z niezbędnymi do tego pakietami (K_U04).
Rozumie, że umiejętności programowania dają uniwersalne kompetencje związane z zastosowaniem ich w psychologii i innych dziedzinach wiedzy (K_K02).
Rozumie, że posługiwanie się językiem Python wymaga ciągłego doskonalenia własnych umiejętności (K_K04).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: