Polityczny umysł. Wprowadzenie do psychologii politycznej 2500-PL-PS-FO-47
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2025Z:
Cel kursu Celem kursu jest zapoznanie uczestników z kluczową wiedzą z zakresu psychologii politycznej — interdyscyplinarnej dziedziny, która bada, jak procesy psychologiczne kształtują nasze poglądy, decyzje i zaangażowanie polityczne. Podczas zajęć przyjrzymy się mechanizmom stojącym za polaryzacją społeczną, poparciem dla różnych typów liderów oraz reakcjami na istotne wydarzenia na arenie politycznej. Dlaczego ludzie mają tak różne poglądy polityczne? Co sprawia, że niektórzy angażują się w politykę, uczestnicząc w protestach, podpisując petycje czy prowadząc dyskusje online, podczas gdy inni wolą unikać tych tematów? Kurs ten ma na celu zgłębienie psychologicznych mechanizmów, które kształtują nasze postawy polityczne, decyzje i zaangażowanie w sprawy publiczne. Na zajęciach wspólnie zastanowimy się, czym właściwie jest ideologia polityczna i dlaczego nie można jej sprowadzić do prostego podziału na lewicę i prawicę. Porównamy różne wymiary poglądów — społeczne i ekonomiczne — oraz przyjrzymy się zjawiskom takim jak prawicowy i lewicowy autorytaryzm oraz orientacja na dominację społeczną. Zgłębimy również psychologiczne fundamenty przekonań politycznych. Często poglądy polityczne są ściśle związane z naszą potrzebą poczucia bezpieczeństwa. Osoby czujące się zagrożone mogą skłaniać się ku takim formom rządów, które obiecują porządek i stabilność. Z kolei osoby postrzegające świat jako bezpieczny są bardziej otwarte na zmiany, co może sprzyjać poglądom progresywnym. Zastanowimy się, czy zawsze tak jest oraz przyjrzymy się, jak procesy poznawcze łączą się z preferencjami dla liberalizmu lub konserwatyzmu. Poruszymy również temat społecznych nierówności — dlaczego niektórzy je usprawiedliwiają, traktując je jako naturalny porządek rzeczy, a inni dążą do ich eliminacji? Zastanowimy się, w jaki sposób wiara w sprawiedliwy system może hamować działania grup zdominowanych w dążeniu do poprawy swojej sytuacji. Kurs pozwoli także przyjrzeć się politycznemu marketingowi, który często wykorzystuje emocje, manipulację i dezinformację, aby wpływać na decyzje wyborcze. Przy tej okazji poruszymy również tematykę sondaży wyborczych i ich roli nie tylko w przewidywaniu wyników, ale także w kształtowaniu opinii społecznej. To kurs dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć psychologiczne mechanizmy polityki — zarówno tej wielkiej, jak i tej codziennej, obecnej w rozmowach, mediach społecznościowych oraz osobistych wyborach. |
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student rozumie, czym jest psychologia polityczna oraz zna jej praktyczne zastosowania.
Student potrafi wskazać kluczowe metody badawcze i narzędzia wykorzystywane w psychologii politycznej.
Student zna zarówno klasyczne, jak i najnowsze badania oraz osiągnięcia w dziedzinie psychologii politycznej.
Student posiada podstawy do prowadzenia w przyszłości działań empirycznych w obszarze psychologii politycznej (np. potrafi wykorzystać kluczowe koncepcje, teorie i paradygmaty w badaniach własnych).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: