Metodologia badań psychologicznych 2500-OB-03
Wykład omawia podstawy badań naukowych w zakresie psychologii. Omawiana jest definicja nauki i relacja między wiedzą potoczną a naukową, specyfika psychologii, planowanie i prowadzenie badań empirycznych w tym zakresie. Przedmiotem rozważań będą metody eksperymentalne i nieeksperymentalne, tworzenie wskażników i narzędzi badawczych, badawczego, status pojęć psychologicznych. Omówione będą zalety i wady podejścia ilościowego w badaniu zachowania się człowieka, rola statystyki.
Uzupełnieniem wykładu jest zestaw lektur. Literatura obowiązkowa obowiązuje na egzaminie również w zakresie tematów nie poruszanych w czasie wykładu, zadaniem literatury uzupełniającej jest poszerzenie wiedzy i dodatkowe wyjaśnienie wykładanych zagadnień. Opanowane podstaw wiedzy wymaganej na egzaminie winno zająć przeciętnie ok. 60 godzin, biegłe opanowanie całości poruszanych zagadnień około 120 godzin.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student wyjaśnia specyfikę psychologii jako nauki empirycznej, odróżnia wiedzę naukową od potocznej, odnosi pojęcia z zakresu filozofii nauki do wiedzy psychologicznej, rozróżnia obiektywny, subiektywny i intersubiektywny poziom wiedzy o rzeczywistości, formułuje prawidłowe definicje teoretyczne i operacyjne, wskazuje błędy w definicjach, projektuje wskaźniki pojęć psychologicznych, omawia nadznaczenie pojęć w psychologii, projektuje proste eksperymenty psychologiczne, wymienia reguły etyczne dotyczące badań psychologicznych. Ocenia i interpretuje wyniki badań empirycznych w zakresie psychologii.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą kontrolowane za pomocą egzaminu testowego, obejmującego wiedzę z zakresu wykładów oraz lektur obowiązkowych. Oceniana będzie zarówno wiedza, jak i umiejętność jej zastosowania w praktycznych przykładach.
Praktyki zawodowe
nie wymagane
Literatura
Obowiązkowa:
Bogdan Wojciszke (2004) "Systematycznie modyfikowane autoreplikacje: logika programu badań empirycznych w psychologii".(w:) J. Brzeziński (red.) Metodologia badań psychologicznych. Wybór tekstów. Warszawa: PWN
Brzeziński,J. (1997) Metodologia badań psychologicznych, Warszawa: PWN
Uzupełniająca:
Choynowski, M., (1971) Pomiar w psychologii (w) Kozielecki J., (red.) Problemy psychologii matematycznej, Warszawa: PWN
Carnap, R. (2000) Wprowadzenie do filozofii nauki Warszawa: Aletheia
Hempel, C.G. (2001) Filozofia nauk przyrodniczych. Warszawa: Aletheia
King, B., Minium, E.W. (2009) "Statystyka dla psychologów i pedagogów", Warszawa: PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: