Psychologia polityczna 2500-KF-PS-7
Wykład poświęcony będzie przybliżeniu zakresu tematycznego i najważniejszych osiągnięć psychologii politycznej, dynamicznie rozwijającej się subdyscypliny psychologii o charakterze interdyscyplinarnym. Jest to dziedzina badań psychologicznych, która czerpie bardzo wiele z ustaleń i warsztatu metodologicznego innych nauk, zwłaszcza socjologii, historii ekonomii i politologii. Badacze uprawiający psychologię polityczną uważają ją za coś więcej niż za psychologię stosowaną do polityki, dąży bowiem ona do ustalenia prawidłowości ogólnych - wyjaśnia polityczne poznanie, myślenie oraz postawy i zachowania polityczne. W jaki sposób wydajemy sądy i oceniamy polityczne wydarzenia i postaci? Czym kierujemy się dokonując wyborów politycznych? Dlaczego popieramy tych a nie innych przywódców, ten a nie inny rząd? Na te i wiele innych pytania próbuje odpowiadać psychologia polityczna obejmując swym zasięgiem takie zagadnienia jak: relacje między osobowością i kulturą a postawami politycznymi; problematyka postaw i zachowań wyborczych; polityczne poznanie i podejmowanie decyzji; procesy psychologiczne w okresach zmiany systemowej. Poznanie tego co psychologiczne w polityce ułatwia jej rozumienie przez obserwatorów, a aktorom sceny politycznej pozwala optymalizować swoje działania.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efektem dydaktycznym jest znajomość najważniejszych badań, koncepcji teoretycznych i głównych problemów poruszanych w obszarze psychologii politycznej.
Kryteria oceniania
Sprawdzian końcowy oparty na znajomości treści wykładów i lektur obowiązkowych.
Literatura
Lektury obowiązkowe:
* Skarżyńska K. (red.) Podstawy psychologii politycznej. Poznań: Zysk i S-ka, (ss. 82-106; 164-184; 208-235; 293-321; 324-342)
* Skarżyńska, K. (2005). Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe "Scholar", (ss. 25-93; 149-305)
* Cwalina W., Falkowski A. (2005). Marketing polityczny. Perspektywa psychologiczna. Gdańsk: GWP (ss. 13-103; 147-
214; 239-352)
Lektury uzupełniające:
* Sears D., Huddy L. & Jervis R.(red.) (2003) Oxford handbook of political psychology. New York: Oxford University Press.
* Jakubowska U., Skarżyńska K.(red.) (2005) Demokracja w Polsce – doświadczanie zmiany. Warszawa: Academica.
* Jakubowska, U. (1999). Preferencje polityczne. Warszawa: Instytut Psychologii PAN.
* Drogosz M. (red.) (2005) Jak Polacy przegrywają, jak Polacy wygrywają. Gdańsk: GWP.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: