Metody badań psychologii środowiskowej II - jakościowe 2500-K312N27
Ten kurs, wraz z kursem “Metody badawcze psychologii środowiskowej - ilościowe" stanowi blok obowiązkowych zajęć metodologicznych dla studentów specjalizacji Psychologia Środowiskowa.
Celem warsztatów jest zapoznanie studentów z podstawowymi metodami badawczymi używanymi w badaniach środowiskowych. Każde czterogodzinne spotkanie będzie składać się z części teoretycznej, czyli omówienia wybranych metod oraz z części praktycznej, czyli ich zastosowania w projekcie. Będziemy omawiać wady i zalety różnych metod badawczych oraz analizować, zestawiać i prezentować ich wyniki.
Program zajęć w semestrze zimowym będzie obejmował następujące bloki tematyczne:
Metody etnograficzne
Analiza śladów
Ocena afektywna, mapy ewaluatywne
Wywiady
Fotostory
Transect-walk
Fokus, foto-kolaż
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student zna i wykorzystuje w pracy badawczej podstawowe metody badawcze stosowane w badaniach środowiskowych
Potrafi określić wady i zalety poszczególnych metod
Analizuje dane z wykorzystaniem poszczególnych technik
Prezentuje wyniki uzyskane w badaniach z zastosowaniem poszczególnych metod
Kryteria oceniania
Kryteria zaliczenia:
1. Obowiązkowa obecność na zajęciach
2. Czytanie zalecanej literatury i przychodzenie na zajęcia w stanie przygotowania – będzie to sprawdzane za pomocą kartkówek. Punktacja z kartkówek będzie składową oceny końcowej.
3. Wykonywanie w terminie wszystkich prac domowych.
4. Przygotowanie raportu końcowego podsumowującego wyniki projektu badawczego.
Praktyki zawodowe
Kurs należy do programu specjalizacji „Psychologia środowiskowa” . Realizowany jest w ramach projektu POKL „Zawód psycholog: dostosowanie programów specjalizacji i staży dla studentów psychologii UW do wymagań rynku pracy” finansowanego ze środków EFS.
W związku z tym:
1. OBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH JEST OBOWIĄZKOWA.
2. Konieczne jest WYRAŻENIE ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH, które administrowane będą przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pełniące funkcję Instytucji Zarządzającej dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości udzielenia wsparcia w ramach Projektu
Literatura
-
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: