Podstawowesdas metody diagnozy chorego somatycznie 2500-K306N10
Celem ćwiczeń jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu: obserwacji i wywiadu psychologicznego dotyczącego podstawowych problemów chorego somatycznie, poznanie wybranych testów, formułowania diagnozy psychologicznej osób chorych. W ramach zajęć przewidziana jest wizyta w szpitalu i samodzielne przeprowadzenie wywiadu z pacjentem.
Na ocenę końcową z zajęć wpływają: obecność i aktywność na zajęciach, ocena z kolokwium, nagranie wywiadu i przygotowanie krótkiego opracowania wywiadu (diagnoza).
Rodzaj przedmiotu
Literatura
literatura obowiązkowa:
1. Dudek, B., Koniarek, J. (1987). Adaptacja testu DM McNaira, M Lorra, LF Dropplemana: Profile of Mood States (POMS). Przegląd Psychologiczny, 30, 753-761.
2. Heszen-Klemens, I. (red.) (1990). Rola psychologa w diagnostyce i leczeniu chorób somatycznych. Rozdział 2. Warszawa: PZWL.
3. Jakubowska-Winiecka, A. (2003). Miejsce psychologa w zespole medycznym i jego rola w procesie leczenia chorych somatycznie. Na przykładzie doświadczeń w pracy z pacjentami ze schyłkową niewydolnością nerek. Lęk i Depresja, 8, 45-53.
4. Juczyński, Z. (2001). Narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia. Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych PTP.
5. Kulczycki, M. (1971). Psychologiczne problemy człowieka chorego. Warszawa: Ossolineum.
6. Szczepaniak, P., Strelau, J., Wrześniewski, K. (1996). Diagnoza stylów radzenia sobie ze stresem za pomocą polskiej wersji kwestionariusza CISS Endlera i Parkera. Przegląd Psychologiczny, 39, 187-210.
7. Śniegulska, M. (2005). Jakość życia z chorobą serca ? wywiad z pacjentem leczonym kardiologicznie. W: K. Stemplewska-Żakowicz, K. Krejtz. Wywiad psychologiczny, Tom III, Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych PTP.
8. Wrześniewski, K. (1975). Skala do badania Postaw Wobec Choroby pacjentów po zawale serca. Studia Psychologiczne, 14, 99.
literatura uzupełniająca:
1. Dolińska-Zygmunt (red.) (1996). Elementy psychologii zdrowia. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
2. Oniszczenko, W. (1998). Stres to brzmi groźnie. Warszawa: Wydawnictwo ?Żak?.
3. Szustrowa, T. (red.). (1987). Swobodne techniki diagnostyczne. Warszawa: Wydawnictwo UW.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: